Trys valandos Sovietų Sąjungoje (NUOTRAUKOS)

Nepriklausomybės metais galbūt dėl emocinių ar politinių priežasčių Lietuvos sovietmečio istorija yra užmiršta, mažai analizuojama. Norėdami užpildyti šią spragą ir artimiau susipažinti su tėvų, senelių jaunystės epocha, dalyvavome integruotame istorijos-lietuvių kalbos projekte „Sovietmečio epocha Lietuvoje“, į kurį pakvietė istorijos mokytoja metodininkė R. Volkuvienė ir lietuvių kalbos mokytoja metodininkė A. Butrimanskienė.

Išsiaiškinę projekto tikslus, pradėjome rinkti medžiagą. Susipažinome su sovietmečio istorija, vertybėmis, labiau pažinome savo tėvų gyvenamąją epochą, nes turėjome užrašyti jų prisiminimus apie šį laikmetį.

Ankstyvą gruodžio 20-osios rytą išsiruošėme į edukacinį spektaklį – ekskursiją „1984. Išgyvenimo drama sovietiniame bunkeryje“. Po keletos valandų kelio tarp apsnigtų Lietuvos laukų suradome sovietinį bunkerį. Išgirdę, kad paltus teks palikti autobuse, visi sunerimo, tačiau neilgam, nes viduje teko pasipuošti senomis “pufaikomis”. Patekę į bunkerį, sužinojome jo atsiradimo istoriją, pasijutome sugrįžę keliasdešimt metų atgal. Tačiau ramiai sėdėti ilgai neteko, nes  išauklėti šiuolaikinį jaunimą greitai prisistatė labai rūstus ir piktas KGB majoras. Na, tada prasidėjo tikri išgyvenimai : teko ir psichologinį spaudimą patirti, ir fizines bausmes atlikti. Iš pradžių bunkerio viršininko šūkaliojimai bei keiksmažodžiai atrodė juokingi, tačiau, kai už tokį juoką pradėjome gauti bausmes, dingo noras šypsotis. Po pusvalandžio užduočių, apribojimų ir įvairiausių originalių kreipimųsi pradėjome įsijausti į sovietinio žmogaus būseną.

Ši diena tikrai buvo įsimintina, tačiau nedaugelis norėtų dar kartą visa tai patirti. Šią istorijos pamoką visi išmoko tikrai puikiai, juk  daug lengviau suvokti įvykius, kai patys juos išgyvename.

Marija Garkauskaitė, III e g klasės mokinė

Parašykite komentarą