„Dainos iš tremties“

Kad būtum žmogus, argi būtinai reikia turėti ant kaktos prilipdytą ženklą, t.y. būti kurpium, inžinierium, kunigu ar muziku?  Mikolojus Konstantinas Čiurlionis

2014 m. kovo 25 d. mūsų gimnazistai su mokytojomis Irena Muzikevičiene ir Jureta Šametiene dalyvavo respublikiniame mokinių dainų festivalyje „Dainos iš tremties“ Vilniaus Viršuliškių mokykloje. Renginys skirtas prisiminti trėmimų operaciją „Priboj“ („Bangų mūša“), sovietų valdžios pradėtą prieš Lietuvos gyventojus 1949 metais kovo 25 dieną.

Renginį inicijavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti.

Festivalyje skambėjo Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago bei Jotvingių gimnazijų, Kauno Veršvų ir Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto vidurinių mokyklų, Kauno rajono Garliavos Adomo Mitkaus vidurinės mokyklos, Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos, Prienų Ąžuolo progimnazijos, Trakų rajono Rūdiškių gimnazijos, Utenos Aukštabalio progimnazijos, Vilniaus Gabijos, Ozo, Simono Daukanto gimnazijų, taip pat Ryto, Šv. Kristoforo, Žemynos progimnazijų ir Saulėtekio vidurinės bei Jeruzalės, Lietuvių namų mokyklų mokinių atliekamos dainos.

Festivalyje dėl kelionės negalėjo dalyvauti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, bet ji festivalio dalyviams atsiųstame sveikinime padėkojo už dainomis atgaivinamą vertingą atmintį ir paragino didžiuotis, kad esame tvirtos ir nepalaužiamos tautos sūnūs ir dukros: „Dainuokite praeitį. Įkvėpkite dabartį. Stiprinkite ateitį.“

Festivalyje dalyvavo politinių kalinių ir tremtinių organizacijų vadovai, Seimo nariai, Švietimo ir mokslo ministerijos vadovai.

Dėkojame mokytojoms Irenai Muzikevičienei ir Juretai Šametienei, kurios paskatino domėtis tremtyje skambėjusiomis dainomis bei tremtinių, dainavusių šias dainas, gyvenimo istorijomis – tai gyva istorijos pamoka apie Lietuvos gyventojų tremtį, sąlygas, kuriose žmonės turėjo išgyventi, tarpusavio santykius bei viltis ir svajones. Dėkojame ir mokyklos tolerancijos centro koordinatorei Meilei Platūkienei, kuri pasiūlė dalyvauti šiame festivalyje.

Laurita Jankauskaitė, IV c klasės mokinė

Vaizdo įrašas (reportažas): https://www.youtube.com/watch?v=Wo0aIiUFA3I&feature=youtu.be