“Kiekvienas žmogus tai pasaulis. Po kiekvienu akmeniu guli pasaulio istorija.” Heinrichas Heinė

Untitled

Kovo 27 dieną susirinkome paminėti  1949 metų kovo 25–28 d. vykusio Lietuvos gyventojų trėmimo 65-ąsias metines, tai  skaudi sukaktis, kai 1949 m. kovo 25–28 d. okupantų ir vietinių kolaborantų buvo įvykdyta didžiausia masinių trėmimų akcija Baltijos valstybėse – operacija „Bangų muša“ („Priboj“). Jos  metu per kelias dienas buvo ištremta daugiau nei 100 000 žmonių, vien iš Lietuvos apie 32 000 žmonių.

Renginyje gimnazijoje  dalyvavo politinių kalinių ir tremtinių organizacijos nariai, tremtiniai Gediminas Marčiulionis,  Andrius Liaukus ir  Romualdas Požėra,  kurie su mumis pasidalino savo prisiminimais apie gyvenimą tremtyje. Išgirdome unikalias istorijas, kurios daugelį iš mūsų sukrėtė, nes buvo labai įdomu klausytis  istorinių įvykių liudininkų. Tokie susitikimai skatina pagarbą vyresnei kartai, skatina domėtis istorija. Visi salėje pritarė ir labai dėkojo, kad toks renginys buvo, ir pageidavo, kad tai būtų ne paskutinis renginys. Išgirsti, kaip  pasakoja  liudininkas, kurių  vis mažėja ir mažėja, yra labai svarbu.

Išgirdome trečios klasės mokinių   Antano Dambrausko ir Martyno Labuko atliktą partizanų dainą, kuri  pirmą kartą nuskambėjo mūsų mokykloje. Vaikinai sužavėjo publiką, nes daina buvo, kaip ir tema, labai jautri.

Antrokė Raminta Reškevičiūtė  papasakojo savo močiutės tremties istoriją,  o Viktorija Makaravičiūtė  kalbėjo apie kaimyno tremtį.

Dėkojame istorijos mokytojoms Ramutei Volkuvienei, Astai Truncienei, Giedrei Škarnulienei ir etikos mokytojai Meilei Platūkienei, kurių iniciatyva mokykloje buvo toks renginys. Mokytojos minėjo, kad tokius renginius inicijuoja mokyklos partnerė Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti. O mūsų mokyklos mokytojos  priklauso mokykloje veikiančiam Tolerancijos ugdymo centrui.

Laurita Jankauskaitė IV c