Varšuva visada pasižymėjo vietomis, apie kurias visi girdėjo, bet niekas jų nematė

Ankstų rugsėjo 26-osios rytą mūsų gimnazistai išvyko į ilgą dviejų dienų pažintinę kelionę, į vieną gražiausių Lenkijos miestų – sostinę Varšuvą, įsikūrusią kelių kryžkelėje iš Vakarų Europos į Rytus.

Kelionės tikslą, Varšuvą, pasiekėme apie pietus. Oras nelepino, plaupiant įkyriam lietui, keliavome pėsčiomis Karališkuoju traktu į Lazienkų karališką parką. Tai didžiulis 76 ha parkas su rūmais, įkurtas dar viduramžiais Mozovijos kunigaikščių. Sodai sudaryti iš trijų dalių: Karališkasis, Modernus ir Belvederio tipo sodas. Neišdildomą įspūdį paliko ,,Rūmai ant vandens“, tai paskutiniojo Lenkijos karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio vasaros rezidencija, garsėjusi ,,Ketvirtadienio vakarienėmis“, neoklasikinės architektūros šedevras, kuriame šiuo metu įrengtas architektūros muziejus.
Parko peizaže ošia šimtamečiai medžiai, trykšta fontanai, gausybė XVIII-XX a. skulptūrų, o ekspresyviausia skirta lenkų kompozitoriui romantikui Frederikui Šopenui. Jauti, lyg skambėtų jo noktiurnas… Pasivaikščioję po karališkuosius sodus, ekskursiją tęsėme po Varšuvos senamiestį, kuris įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Čia didinga Karalių pilis ir aikštė, Karaliaus Žygimanto III kolona, kurią 1644 metais pastatė karalius Vladislovas IV. Tai seniausias ir aukščiausias paminklas, kurio aukštis siekia apie 22 metrus. Apžiūrėjome Barbakano gynybines sienas, gotikinę Šv. Jono katedrą, svarbiausių Lenkijos istorijos įvykių liudininkę, kurios požemiuose ilsisi žymiausių lenkų palaikai, senamiesčio Turgaus aikštę, Varšuvos simbolį – fontaną Undinėlę, Prezidentūros rūmus bei įspūdingo dydžio paminklą, skirtą rašytojui Adomui Mickevičiui.
Vakare Karalių pilies pašonėje, Šviečiančių ir muzikuojančių fontanų parke, stebėjome daugiaspalvį, skambantį reginį, sukurtą šiuolaikinėmis technologijomis. Nors į viešbutį grįžome labai pavargę, bet kupini naujų, gerų įspūdžių.
Kitą ekskursijos dieną aplankėme Karalių rūmus. Karalius Žygimantas III Vaza 1569 metais nusprendė Lenkijos sostinę iš Krokuvos perkelti į Varšuvą. Nuo to laiko, beveik 250 metų, pilis išliko kaip monarchų rezidencija.

Vienas naujausių ir moderniausių Varšuvos muziejų – Koperniko mokslo centras, kuris duris lankytojams atvėrė 2010 metais. Pirmiausia, reikėtų papasakoti apie Mikalojų Koperniką, garsiausią, lenkų kilmės, mokslininką, astronomą, matematiką ir ekonomistą. Po ilgų dangaus kūnų stebėjimų ir skaičiavimų jis paskelbė heliocentrinę saulės sistemos teoriją, kad Žemė sukasi aplink savo ašį, Mėnulis sukasi aplink Žemę, o Žemė ir kitos planetos kartu su savo palydovais sukasi aplink Saulę ir paneigė tuo metu įsigalėjusią sampratą, kad Žemė yra visatos centras. Tai buvo visuotinio mokslo perversmo pradžia.
Dangaus planetariume stebėjome 3 D formatu filmą apie kosmoso paslaptis bei organizmus nematomus plika akimi. Koperniko mokslo centras stebina dydžiu ir lankytojų gausa. Muziejuje nėra jokių gidų ar popierinių bukletų. Prie kiekvieno eksponato kabo instrukcija. Pažinti jį privalome patys, liesdami, klausydamiesi, matydami… Tik įėjus, dėmesį patraukė švytuojantis kamuolys, pasirodo, kad jis švytuoja dėl žemės sukimosi. Čia veikia net 7 teminės per du aukštus išdėstytos kompozicijos: Aukštos įtampos teatras, Šviesos zona, Robotų teatras, Kompiuterių, Meno salės. Centre galima susipažinti su įvairiais gamtos reiškiniais ir jų veikimo pobūdžiu, atlikti bandymus, savo kailiu patirti žemės drebėjimo baisumus (išbandėme 6 balų! Jausmas, kurio pakartoti daugiau nesinori!) ir atsakyti į daugybę klausimų: kas, kodėl, kaip. Fizikos ir biologijos mokslai iš vadovėlių tampa įdomia praktika! Patekę į meno salę, bandėme tapti profesionaliais menininkais-portretistais. Kompiuterių salėje sprendėme įvairius testus, nusakančius asmenybės tipą. O štai atsisėdus ant dviračio ir jį minant, netikėtai įsijungia šviesa ir pasirodo skeletas, parodantis jūsų kūno padėtį. Norintieji gali muzikuoti lazerine gitara nuo romanso iki populiarios melodijos. Koperniko muziejuje praleisti galima visą dieną ir tikrai atrasite daug įdomių dalykų. Tai viena įdomiausių lankytinų vietų Varšuvoje.
Tai buvo pati geriausia ekskursija, kurioje esu buvusi. Pamačiau nuostabiai gražų miestą, kuriame gausu įdomių pastatų, parkų ir gatvių. Didelį įspūdį paliko vaizdai ant Varšuvos universiteto bibliotekos stogo, kur įrengtas 1 ha sodas. Įdomiausia dalis buvo apsilankymas Koperniko muziejuje. Galėjome savarankiškai vaikščioti ir papramogauti, išbandydami įvairius įrenginius. Džiaugiuosi, jog važiavau į šią ekskursiją ir mielai nuvažiuočiau į Varšuvą dar kartą.
Dėkojame mokytojoms Loretai Mazėtytei ir Daliai Adukevičienei, organizavusioms šią kelionę.

Emilija Kliukinskaitė, II d klasės mokinė