Mokomės gamybos ir istorinėse vietose

Vėjuotą gegužės 9 dieną gausus linksmai nusiteikusių antrokų ir trečiokų būrys išvyko į Lietuvos viduryje esančius Kėdainius. Pirmiausia aplankėme vieną iš didžiausių fosforo trąšų, sieros rūgšties bei kitų cheminių junginių gamintojų bei eksportuotojų rytų Europoje – AB „Lifosa“ pramonės bendrovę. Kartu su inžiniere Indre gilinomės į sieros ir fosforo rūgščių, trąšų, pašarų papildų gamybos technologiją, domėjomės karjeros galimybėmis ir  apžiūrėjome didžiulę – net 360 hektarų teritoriją, kurioje iš viso dirba daugiau nei 900 darbuotojų. Pasižvalgę po įspūdingo dydžio gamyklas ir sandėlius bei išgirdę, kaip visa tai veikia, savo kelionę užbaigėme kerinčio grožio fosfogipso kalnuose, kuriuos iš pirmo žvilgsnio drąsiai būtų galima pavadinti lietuviškąja Pamukale. Iš tikrųjų fosfogipsas tėra fosforo rūgšties gamybos atlieka, tačiau tai turbūt gražiausias sąvartynas, kokį gali pamatyti…

Kelionėje sužinojome ne tik daug faktų iš chemijos srities, bet pagilinome ir istorines žinias. Kelionę tęsėme Kėdainių mieste, kuris vienas iš nedaugelio Lietuvos miestų turi savą ir mažai pakitusį senamiestį. Gidė pasakojo, jog Kėdainiuose gyveno daug skirtingų tautų, kurios turėjo atskiras prekybos aikštes, savitą gimtajai šaliai būdingą architektūrą. Ėjome sena, akmenimis grįsta viduramžių gatvele, kuri leido pasijusti lyg ankstesniuose amžiuose. Taip pat aplankėme Reformatų bažnyčią bei įspūdingą Radvilų mauzoliejų, įspūdingo grožio sarkofagus. Moksleiviai turėjo  galimybę apsilankyti restauruotame škotų pirklio name, kuriame kažkada veikė parduotuvė. Visiems didelį įspūdį paliko šio pastato autentiškumas ir mokiniai pasijuto lyg būtų nukeliavę laiku atgal. Savo pažintinę kelionę baigėme Kėdainių ,,Šviesiojoje” gimnazijoje. Ten apsilankėme mokyklos rūsyje, kuris yra išlikęs beveik autentiškas iki šių dienų. Sužinoję daugybę įdomių ir naudingų dalykų mūsų mokiniai patraukė į Alytų.

Gerda Venskutė, Patricija Griškutė, Silvija Žukaitytė, Ugnė Jovaišytė – III a kl.