Apie mediciną anksčiau ir dabar

Gegužės 30 d. būrys I gimnazijos klasių mokinių išvyko į Kauną, kur dalyvavo integruotoje istorijos-biologijos pamokoje „Žmogaus organizmas – vieninga sistema. Ligų diagnozė ir gydymas anksčiau ir dabar.“ Pamokoje siekėme tikslo pažinti žmogaus kūną, apibūdinti atskirų organizmo dalių veiklą, sužinoti, kaip seniau buvo gydomas žmogus ir kokie seni, laiko išbandyti gydymo metodai taikomi ligi šiol.

Pirmiausia apsilankėme Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje, kur supažinome su vaistinės struktūra: oficina (receptų kambariu), koktorija (vaistingųjų medžiagų atsargų kambariu) bei laboratorija.Sužinojome, kad dar XIX a. oficinoje, arba receptų kambaryje,būdavo priimami lankytojai, parduodamos įvairios farmacijos prekės ir vaistai.

Na, o koktorijoje būdavo gaminami užpilai bei nuovirai, plaunami ir džiovinami indai, distiliuojamas vanduo. Tai vaistinių medžiagų atsargų kambarys. Šioje patalpoje būdavo saugomos ir nuodingos, stipriai organizmą veikiančios medžiagos.Taip pat buvo įdomu pamatyti vaistinių rūsius:anksčiau juose būdavo laikomos tos medžiagos, kurioms reikėdavo žemesnės temperatūros. Tai buvo įvairiausi aliejai, taukai, tepalai.

Sužinojome  ir apie įvairius paslaptingus receptus, stebuklingus antpilus, kurie anuomet saugojo amžinos jaunystės paslaptis bei buvo vartojami įvairioms sunkioms ligoms gydyti.Na, o išgirdę apie tų laikų gydymo ir ligų diagnozavimo metodus, galėjome juos palyginti su šiuolaikiniais medicinos laimėjimais. Išėję iš muziejaus stabtelėjome prie skulptūros, skirtos tarpukario Kauno miesto burmistrui Jonui Vileišiui.

Vėliau nuvykome į Lietuvos Anatomijos muziejų, kurio vadovė Vega Kriaučiūnienė įdomiai papasakojo apie muziejaus įkūrimą bei jo dabartinę veiklą. Visus nustebino muziejaus eksponatų gausa. Vieni eksponatai yra „šlapi“ (panardinti į formaliną), kiti „sausi“ (aukštoje temperatūroje išdžiovinti kūnai, jų dalys), treti – permatomi (laikomi tirpale, kuris turi specialių savybių, todėl padaro objektus šiek tiek persišviečiančius).Ypač domino koroziniai, primenantys koralus, preparatai.

Mokinių nuomone, edukacinė išvyka jiems buvo įdomi ir naudinga.

Asta Šulcienė, istorijos mokytoja metodininkė,
Edita Gumauskienė, biologijos vyresnioji mokytoja