Žemės diena – 2020

Kovo 20 d. minima pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Pavasario lygiadienis jau arti – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. 1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius Johnas McConnellis kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas taip pat tapti Žemės globėjais, o pavasario lygiadienį, kuris skirtingose planetos vietose yra kovo 20–21 d., minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną. Atsiliepdama į šį kreipimąsi, tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje.

Kasmet šios šventės metu per ilgąją pertrauką keliame Žemės vėliavą, skiriame Žemei savo dainas, linkėjimus, siunčiame atsiprašymus. Šiais metais kaip niekada suprantame, kad žmogus yra tik gamtos dalis. Jis labai priklausomas nuo įvairių stichijų: potvynių, gaisrų, sausrų, uraganų ir pandemijų. Galime pasvarstyti, kiek pats žmogus prisideda prie šių reiškinių kilimo savo neatsakingu elgesiu, vartojimu, nuostata, kad žmogus yra visagalis. Gamta sugeba atstatyti pusiausvyrą. Spėjama, kad mes esame ties eilinio ledynmečio riba dėl šiltnamio dujų sankaupos atmosferoje. Ar esame pasirengę jį išgyventi? O štai Kinijoje sumažėjo tarša. Deja, visi žinome, kokia šio reiškinio kaina – tūkstančiai mirčių nuo viruso COVID-19.

Todėl kaip niekad plačiai šiais metais turi plevėsuoti Žemės vėliava, kiekvienas turime apmąstyti ir įvertinti savo atsakomybės ribas vartojimo, gamtos saugojimo srityse.

Kviečiu gimnazistus į pamoką. Jos užduotis: kiekvienas panagrinėkite ekologinius ir aštrius aplinkosauginius klausimus jums patogiu formatu – pažiūrėkite filmą, vaizdo įrašą, perskaitykite svarbiausias naujienas (Žmogus jau ketina rengti meteoritų kasyklas kitose planetose. Ar girdėjote?) ar įsigilinkite į konkrečią problemą.

Namų darbas: sukurkite trumpą žinutę jums patogiu formatu ir ją pasiųskite savo bet kurio gamtos dalyko mokytojui. Jeigu nesimokote gamtos mokslų, siųskite žinutę savo mylimiausiam mokytojui. Taip jūs kiekvienas iškelsite Žemės vėliavą.

Penktadienį, kovo 20 d., prie gimnazijos plevėsuos Žemės vėliava. Įdedu keletą nuotraukų iš ankstesnių metų vėliavos kėlimo švenčių.

Janė Liutkienė, chemijos mokytoja ekspertė