Tarptautinė programa „The Duke of Edinburgh‘s International Award (DofE apdovanojimai)‘‘

Nuo 2015-2016 m. m. mūsų Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija įsijungė į tarptautinę programą „The Duke of Edinburgh‘s International Award (DofE apdovanojimai)“. Tai yra pasaulyje gerai žinoma neformalaus ugdymo(si) programa, skirta jaunimui nuo 14 iki 24 metų. Programa jiems padeda ugdyti savo talentus, mokytis planuoti ir organizuoti savo veiklą, susirasti draugų, tobulinti komunikacinius ir bendradarbiavimo įgūdžius bei mokytis iš patirties įveikiant įvairius iššūkius.

Programa pradėta įgyvendinti 1956-ais metais Didžiojoje Britanijoje Edinburgo hercogo princo Filipo iniciatyva. Daugiau nei 8 milijonai jaunų žmonių iš viso pasaulio jau dalyvavo programoje. Dalyvaudami programoje jauni žmonės vykdo keturias veiklas: lavina jau turimus arba išbando naujus įgūdžius, vykdo aktyvią veiklą, padedančią ugdyti sveikos gyvensenos įgūdžius, savanoriauja, teikdami paslaugas bendruomenei ir kartu su jaunimo grupe savarankiškai išeina į žygį gamtoje. Kiekvienais metais programą baigusiems dalyviams Jungtinės Karalystės ambasadoje vykstančios Apdovanojimų ceremonijos metu iškilmingai įteikiami atitinkamo lygmens bronzos, sidabro arba aukso ženkleliai ir tarptautiniai sertifikatai.

Mūsų gimnazijoje programą vykdo: DofE programos koordinatorė – direktoriaus pavaduotoja ugdymui Danutė Dragūnienė (211 kabinetas, el. p.: danute.draguniene@vanagogimnazija.lt); DofE vadovės: vyresnioji fizikos mokytoja Lina Gailienė (404 kabinetas, el. p.: lina.gailiene@vanagogimnazija.lt). Žygių programos daliai vadovauja DofE žygių instruktorė – etikos mokytoja metodininkė Meilė Platūkienė (216 kabinetas, el. p.: meile.platukiene@vanagogimnazija.lt).

Nauda dalyviams

Dalyvaudami DofE apdovanojimų programoje jaunuoliai išsikelia individualius asmeninio tobulėjimo tikslus ir savo laisvalaikiu siekia jų. Pagrindinis DofE vadovo tikslas yra padėti jaunuoliui drauge įvertinti jo pokyčius bei išmokti nepalūžti padarius klaidas. 

Programa pagal amžių yra išskirstoma į tris pagrindinius lygius, kuriuos įgyvendinus gaunamas įgūdžių ir nuopelnų įvertinimo sertifikatas kartu su lygio ženkleliu. Šios programos sertifikatas yra pripažįstamas tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse.

DofE programoje dalyviui suteikiamos galimybės:

  • Susirasti naujų draugų;
  • Mokytis tolerancijos savo komandos draugų atžvilgiu;
  • Išmėginti veiklas, kurių dar nėra mėginę;
  • Geriau susipažinti su savo stiprybėmis ir silpnybėmis;
  • Patirti nuotykių;
  • Pasiruošti tolimesniems savo gyvenimo etapams;

DofE apdovanojimai yra ypatingai vertinami darbdavių, nes parodo jaunuolių gebėjimą motyvuoti save, mokytis iš patirties bei efektyviai planuoti savo veiklą.

Mūsų gimnazijoje bronzos ženkleliais nuo 2015 m. jau yra apdovanotos septynios DofE programos dalyvės: Rasvita Kazakevičiūtė, Aušrinė Packevičiūtė, Rūta Balčiūtė, Alvija Kučinskaitė, Gabrielė Viduolytė, Laura Liutkauskaitė ir Rima Miknaitė, o sidabro ženkleliais jau pasipuošė Aistė Butrimaitė ir Augustė Šilanskaitė. The Duke of Edinburgh’s Award (DofE).

2021 m. bronzos ženkleliais apdovanoti aštuoni gimnazistai: Eglė Bansevičiūtė, Ugnė Juonytė, Dominykas Kazočiūnas, Ieva Matulevičiūtė, Matas Platūkis, Vakarė Saulėnaitė, Andrius Savčiukas, Ieva Skripkaitė.

2022 m. bronzos ženkleliu pasipuoš ir IV c klasės mokinė Augustina Kizelytė.

Šiuo metu programoje dalyvauja dešimt mūsų gimnazijos I-III klasių mokinių, kurie yra entuziastingai nusiteikę siekti savo užsibrėžtų tikslų ir bronzos ženklelių: Evelina Aleksandravičiūtė, Ugnius Bartkevičius, Benita Eimutytė, Naglis Eimutis, Rugilė Grybauskaitė, Justina Janušonytė, Indrė Puodytė, Novilė Rasimavičiūtė, Salvijus Rasimavičius, Justina Siaurukaitė.

Plačiau apie programą Lietuvoje: www.dofe.lt
Plačiau apie programą Pasaulyje: www.intaward.org