“Kiekvienas žmogus tai pasaulis. Po kiekvienu akmeniu guli pasaulio istorija.” Heinrichas Heinė
Kovo 27 dieną susirinkome paminėti 1949 metų kovo 25–28 d. vykusio Lietuvos gyventojų trėmimo 65-ąsias metines, tai skaudi sukaktis, kai 1949 m. kovo 25–28 d. okupantų ir vietinių kolaborantų buvo įvykdyta didžiausia masinių trėmimų akcija Baltijos valstybėse – operacija „Bangų muša“ („Priboj“). Jos metu per kelias dienas buvo ištremta daugiau nei 100 000 žmonių, vien iš Lietuvos apie 32 000 žmonių.
Renginyje gimnazijoje dalyvavo politinių kalinių ir tremtinių organizacijos nariai, tremtiniai Gediminas Marčiulionis, Andrius Liaukus ir Romualdas Požėra, kurie su mumis pasidalino savo prisiminimais apie gyvenimą tremtyje. Išgirdome unikalias istorijas, kurios daugelį iš mūsų sukrėtė, nes buvo labai įdomu klausytis istorinių įvykių liudininkų. Tokie susitikimai skatina pagarbą vyresnei kartai, skatina domėtis istorija. Visi salėje pritarė ir labai dėkojo, kad toks renginys buvo, ir pageidavo, kad tai būtų ne paskutinis renginys. Išgirsti, kaip pasakoja liudininkas, kurių vis mažėja ir mažėja, yra labai svarbu.
Išgirdome trečios klasės mokinių Antano Dambrausko ir Martyno Labuko atliktą partizanų dainą, kuri pirmą kartą nuskambėjo mūsų mokykloje. Vaikinai sužavėjo publiką, nes daina buvo, kaip ir tema, labai jautri.
Antrokė Raminta Reškevičiūtė papasakojo savo močiutės tremties istoriją, o Viktorija Makaravičiūtė kalbėjo apie kaimyno tremtį.
Dėkojame istorijos mokytojoms Ramutei Volkuvienei, Astai Truncienei, Giedrei Škarnulienei ir etikos mokytojai Meilei Platūkienei, kurių iniciatyva mokykloje buvo toks renginys. Mokytojos minėjo, kad tokius renginius inicijuoja mokyklos partnerė Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti. O mūsų mokyklos mokytojos priklauso mokykloje veikiančiam Tolerancijos ugdymo centrui.
Laurita Jankauskaitė IV c