„Sugrįžę paukščiai” 2015

Jau penkioliktą kartą į gimnazijoje organizuojamą krepšinio turnyrą, kuris šiais metais skiriamas gimnazijos 95-osioms įkūrimo metinėms paminėti, sugrįžo po įvairias pasaulio šalis išsibarstę buvę mūsų mokyklos mokiniai. Sugrįžo ne tik rungtyniauti sporto varžybose, bet ir susitikti su buvusiais klasės draugais, auklėtojais, mokytojais.  Kaip visada – daug įspūdžių, daug prisiminimų, šurmulio ir svarbiausia – sportinės aistros… Šįmet į turnyrą susirinko  daugiau negu 120 turnyro dalyvių, kurių  amžius nuo 19 iki 60 metų, varžėsi 18 komandų iš mokyklą baigusių laidų. Tai buvo pats gausiausias turnyras iš visų iki šiolei buvusių.

Sportas vienija žmones

Turnyro atidarymo šventės vedėjas, buvęs šios mokyklos moksleivis Deividas Prieskienis  pristatė atvykusius svečius: būsimą Alytaus miesto merą Vytautą Grigaravičių, vicemerę Nijolę Makštutienę, Alytaus miesto savivaldybės sporto ir rekreacijos skyriaus vedėją  Adomą Andrušaitį, miesto savivaldybės švietimo skyriaus vyriausiąjį specialistas Romualdą Zdanavičių. Būsimas meras, pasidžiaugęs gražia gimnazijos tradicija, paragino neužmiršti Alytaus ir garsinti miestą. Vicemerė patikino, jog šis turnyras – puikus pavyzdys, kaip sportas vienija žmones.

Gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas, palinkėjęs gražių kovų, mielų susitikimų, kvietė rašyti laiškus mokyklai, kurie bus publikuojami gimnazijos šimtmečiui skirtoje knygoje. Turnyro organizatorius kūno kultūros mokytojas ekspertas Jonas Baltrušaitis prisiminė ,,Sugrįžusių paukščių” turnyrus, džiaugėsi ir dėkojo visiems tarsi paukščiams parskridusiems į mokyklą. Turnyro atidarymą praskaidrino merginų  šokėjų  grupė ,,Šaulė GYM“, I klasės gimnazistės Miglės Chazbijevičiūtės pasirodymas su lankais.

Laimė sugrįžti į mokyklą

Visiems tarsi įprasta, kad į krepšinio turnyrą sugrįžta gyvenantys svetur, ir niekam tarsi nė nerūpi, kiek pastangų reikia, kad tas sugrįžimas taptų realybe.

84 laidos abiturientas Šarūnas Narkus jau antrą kartą į turnyrą parskrenda iš Norvegijos. Po turnyro –  vėl į  Oslą tęsti studijų. Anksčiau apie mokyklą Š.Narkus kalbėjęs, jog nepatinka, kai viskas taip išgražinta, šįkart ramiai atsisėdo į savo suolą lietuvių kalbos kabinete ir, didžiosiomis raidėmis užrašęs MOKYKLA, pasakė: ,,Čia prabėgo gražiausi ir šauniausi aštuoneri metai. Laimė sugrįžti į savo mokyklą prie parko ir atsisėsti į tą patį suolą…“ Rimtis, susimąstymas, džiaugsmo, padėkos, gerumo antplūdis… Kartu su Šarūnu Narkumi, ką tik sporto salėje žaidę ir ant grindų tarsi vaikai raičiojęsi, bet jau spėję surimtėti, po mokyklą vaikščiojo ir ją, gerokai pasikeitusią, apžiūrinėjo brandūs vyrai – bendraklasiai Raimundas Babarskas, Vytautas Beručka ir Justinas Zablackas.  R.Babarskas prisipažino, jog jį užvaldę geriausi prisiminimai apie mokyklą ir  mokytojus, kurie ugdė asmenybes, skatino tobulėti. V. Beručka apgailestavo, kad negalima atsukti laiko rato, krepšinio turnyras jam –  buvusių klasės draugų susitikimas.  J. Zablackas, pabuvojęs kabinetuose, prisipažino, jog apėmė keistas jausmas: ,,Tarsi čia buvau vakar, o šiandien atėjau lyg neparuošęs visų namų darbų ir, kad nepašauktų atsakinėti, atsisėdau  į paskutinį suolą – išsigandau tarsi mokinukas ir pasislėpiau už bendraklasio nugaros.“  Visi šie vyrai, prisiminę mokytojus, teigė, jog dauguma klasės draugų pasiekė aukštumų todėl, kad juos mokė puikiausi mokytojai. Patikino, kad dabar besimokantys turi labai geras sąlygas, tik reikia mokėti ir norėti visa tai  įvertinti.

Donatas Gudzinevičius (77 laida) dalyvauja visuose krepšinio turnyruose. Antrąkart parskridęs iš Londono, stebėjosi moderniai įrengtais gimnazijos kabinetais, atnaujintu sporto kompleksu, sporto sale. Donatui turnyras – tai ne tik krepšinis, bet ir galimybė susitikti su mokytojais, draugais. Pasidžiaugė, kad apie mokyklą gali skaityti internetinėje svetainėje. Ir, žinoma, – nuoširdus padėkos žodis  turnyro organizatoriams bei mokytojams.

Tos pačios 77 laidos mokinys Tomas Petrauskas taip pat sugrįžo iš Londono.   Tomas daugiausia laiko praleisdavo sporto salėje ir jam mokykla buvo tarsi antrieji namai. Džiaugiasi susitikęs draugus, mokytojus, pažįstamus.

Povilas Urbonas (82 laida) į turnyrą sugrįžo iš Danijos, kur dirba baigęs ekonomikos magistro studijas. Povilui, kaip ir daugumai sugrįžusių, šis renginys – susitikimų su klasės draugais, mokytojais  šventė.

Kartos tęsia tradicijas

Laikas padiktuoja savus sprendimus, todėl pirmųjų krepšinio turnyrų 51–54 laidų žaidėjai Raimondas Gelžinis, Rimantas Dabulis į krepšinio šventę atvyko tik pasigrožėti jaunesniųjų sportininkų žaidimu, o Antanas Butkevičius (51 laida) buvo vyriausias turnyro žaidėjas. 54-56 laidų senjorų komandos kapitonas Artūras Bendoravičius (56 laida) pasakė, kad  jo komandos nariams Vidui Šukaičiui (55 laida), Andriui Bylaičiui, Benui Krasniauskui, Virginijui Krividai, Leonui Dretaveckui, Vytautui Šyvokui labai svarbu  sugrįžti į mokyklą ir, kol dar jėgos leidžia, susirungti su jaunesniais kaip lygiaverčiais varžovais ir gal net įrodyti savo pranašumą. Džiugu pastebėti, jog daugumos šių senjorų vaikai taip pat baigę mūsų gimnaziją.

Kaip vieną iš prasmingiausių gyvenime akimirkų ir galimybę bent trumpam pabėgti nuo kasdieninių darbų, rūpesčių  beprotiškai skubančiame pasaulyje ,,Sugrįžusių paukščių“  turnyrą  įvardijo UAB ,,Ulpas“ vadovas Ramūnas Mockevičius (62 laida). Jis, prabėgusius metus palyginęs su tarsi nuo kalno nuriedėjusiu rieduliu, nenusiminė, nes jo sūnus Domantas (dabar II d klasės mokinys) ir būsimas šios  gimnazijos mokinys sūnus Adolis – puiki pamaina bei gimnazijos  tradicijų tęsėjai.

80 laidos abiturientė Inga Zautrė palaikyti žaidžiančio savo vyro Mariaus Zautros (78 laida) į turnyrą atvyko su dukrelėmis. Šio turnyro jų šeima labai laukia, nes tai galimybė ne tik pažaisti krepšinį, bet ir  abiem susitikti su senokai matytais draugais. Dviejų nedidelių mergaičių mama sakė, kad abu su vyru didžiuojasi baigę šią mokyklą ir svajoja į ją leisti savo dukteris.

Į krepšinio turnyrą su visa šeima atvyko ir Einius Sušinskas  (73 laida).  Einiaus žmonai smagu, kad  jos vyro bendramoksliai buvo šio turnyro nugalėtojai. Jai gražu matyti, kaip  jos vyras ir jo bičiuliai aistringai kovoja siekdami pergalės.

DNB banko Kontrolės departamento vadovas Vytautas Naruševičius, 1991 metais baigęs mokyklą, sugrįžo su žmona ir jaunesniuoju sūnumi ne žaisti, o susitikti su mokytojais, draugais,  palaikyti žaidžiančio brolio Gintaro komandos. Palinkėjęs visiems čia besimokantiems ir dirbantiems mokytojams sėkmės, pasakė, jog tokių puikių sąlygų mokytis Vilniuje tikrai nėra, o žmona, kuri metus praleido Japonijoje ir domėjos švietimo sistema, užtikrino, kad čia, mūsų gimnazijoje, geresnės mokymosi sąlygos negu Japonijoje.

77 laidos abituriento Jono Baranausko žmona Giedrė pasakojo, kad jų jauna šeima tik prieš metus grįžo iš Kauno į gimtąjį Alytų. Vyras visuomet dalyvauja turnyre „Sugrįžę paukščiai“. Labai malonu, kad organizuojamas toks turnyras. Vis laikydama į aikštę pas tėtį besiveržiantį sūnelį, jauna moteris sakė, kad būtų smagu, jei toks turnyras vyktų ir Vidzgirio mokykloje, kurią ji baigė.

Sporto specialistai apie turnyrą ir mokyklą

Rūtenis Paulauskas, Lietuvos edukologijos universiteto sporto metodikos katedros docentas, krepšinio treneris, daktaras, didžiuojasi esąs gimnazijos istorijos dalis. R.Paulauskas prisiminė gražiausius ir nerūpestingiausius metus mokykloje. Prisipažino, jeigu ne šis turnyras, tikriausiai neatrastų laiko sugrįžti ir susitikti su buvusiais judriausiais mokykloje klasės draugais. Beje, R.Paulauskui atrodo, kad šiandien nepasikeitę tik mokytojai, o klasės draugams gyvenimas jau palieka vienokias ar kitokias žymes, net ir rungtis krepšinio aikštelėje  ne taip paprasta. Viliasi, jog ši graži sporto tradicija bus tęsiama.

Tarptautinės kategorijos stalo teniso teisėjas, Alytaus kolekcininkų klubo prezidentas, prieš 50 metų baigęs šią mokyklą Zenonas Gramackas pasidžiaugė krepšinio turnyru, sportininkais, kurie ne tik susitiko su mokyklos draugais, bet ir  apžiūrėjo gimnazijos muziejuje eksponuojamą sporto trofėjų kolekciją. Z.Gramackui malonu buvo pastebėti, jog gimnazijos administracijos dėka nuolatos atnaujinama sporto bazė, gražinama mokykla, kad tokioje sporto salėje žaisti – malonumas.

Turnyro nugalėtojai

Visą turnyrą vyko labai atkakli kova, tačiau tikra varžybų puošmena tapo mažasis ir  didysis finalai. Dėl trečiosios vietos kovojo 85-oji ir 90-oji laida. Prireikė net pratęsimo, kad išaiškėtų nugalėtojai. Po papildomo laiko pergalę šventė vyresnieji –  85-oji laida. Finale susitiko 87-osios ir 91-osios laidų komandos. Įdomiu šio susitikimo  akcentu tapo tai, kad priešininkų komandose kovojo broliai  Benas ir Andrius Žvaliauskai. Ir šį kartą jaunesniesiems  teko pripažinti 87-osios laidos komandos pranašumą, kurį nulėmė ir tai, kad šioje komandoje žaidė rezultatyviausiu turnyro žaidėju pripažintas Andrius Čeplinskas. Turnyro nugalėtojams tradiciškai įteikta buvusio mokyklos mokinio, liaudies menininko, kalvio Andriaus Liaukaus sukurta statulėlė, kurioje – visų penkiolikos turnyrų komandos nugalėtojos: 67, 70, 73, 67, 67, 67, 77, 75, 75, 67-70, 82, 82, 87, 67, 87 laidos.

Nutilus varžybų šurmuliui, įteikus visus apdovanojimus,  dar buvo išrinktas simbolinis geriausių žaidėjų penketukas: Deividas Prieskienis (85 laida), Tomas Pačėsas (67 laida), Tautvydas Ptakauskas (90 laida), Mindaugas Nikolskis (87 laida), Martynas Beržanskas (90 laida).

Turnyro „Sugrįžę paukščiai“  baigiamuoju simboliniu akcentu tapo bendra nuotrauka:  pagrindinis varžybų organizatorius mokytojas Jonas Baltrušaitis pakvietė turnyro žaidėjus, jų bendraklasius, šeimų narius, mokyklos vadovus, mokytojus kartu nusifotografuoti, nes visi šventės dalyviai yra tarsi didelė šeima.

Padėkos žodžiai rėmėjams

1996 metais pradėtas rengti krepšinio turnyras „Sugrįžę paukščiai“ visada sulaukia rėmėjų pagalbos. Dėkojame krepšinio turnyrą rėmusiems: Alytaus miesto savivaldybei, Druskininkų „Snow Arena“ generaliniam direktoriui Andriui Stasiukynui, bendrovės „Coca-Cola HBC“ Alytaus filialui, kavinei „Dzūkų ainiai“, kokteilių barui „Elit“, Vidai Slavinskienei, Andrej Golovin (81 laida), Tomui Pačėsui (67 laida), Artūrui Bendaravičiui (56 laida), Raimondui Gelžiniui (55 laida), Laurynui Valūnui (78 laida), radijo stočiai FM-99, laikraščiui ,,Alytaus naujienos“, Dzūkijos TV, Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos  direktoriui Virginijui Skroblui ir visiems gimnazijos bendruomenės nariams, padėjusiems surengti šį turnyrą.

Mokytojos

Rita Ališauskienė (51 laida),

 Eglė Barysienė, Loreta Mazėtytė

2015 m. krepšinio turnyro „Sugrįžę paukščiai“ galutinė turnyrinė padėtis

1 vieta – 87 laida
2 vieta – 91 laida
3 vieta – 85 laida
4 vieta – 90 laida
5 vieta – 67 laida
6 vieta – 84 laida
7 vieta – 83 laida
8 vieta – 77 laida
9 vieta – 75 laida
10 vieta – 79 laida
11 vieta – 78 laida
12 vieta – 82 laida
13 vieta – 81 laida
14 vieta – 92 laida
15 vieta – 89 laida
16 vieta – 88 laida

Turnyro simbolinis penketukas:

  • Tomas Pačėsas (67 laida)
  • Deividas Prieskienis (85 laida)
  • Tautvydas Ptakauskas (90 laida)
  • Mindaugas Nikolskis (87 laida)
  • Martynas Beržanskas (91 laida)

Rezultatyviausias turnyro žaidėjas: Andrius Čeplinskas (87 laida)