Gyva istorijos pamoka

Šeštą valandą ryto,
kai dar uždaryti
ir laikraščių kioskai, ir pieninės,
šeštą valandą ryto
Vilniaus geto gatvelėse skleidžiasi pienės,
Gatvių auksiniai dulkėti žiedai
lyg geltonos pražydusios
žydiškos žvaigždės
trykšta plyšiuos iš po skeldinčių plytų…

 /J.Vaičiūnaitė “Getas”/

Šių metų rugsėjo 23 dieną mūsų mokyklos gimnazistai, mokytojai, tautinių mažumų kultūros skyriaus pirmininkas G. Babrauskas, savivaldybės tarybos nariai R. Šarknickas ir L. V. Kirkliauskienė, savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Vilma Liaukuvienė ir miestelėnai susirinko prie memorialo holokausto aukoms atminti Vidzgirio miške paminėti skaudžios Lietuvos žydams datos. Kiekvienais metais mūsų mokyklos mokiniai vis aktyviau dalyvauja renginyje, skirtame Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai pagerbti. Ši diena, kurios metu pagerbiamos Vilniaus geto likvidavimo 1943 metais aukos, yra minima nuo 1994 metų.

Holokaustas Lietuvoje nusinešė per 200 tūkstančių gyvybių. Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų parankiniai nužudė 90 procentų iš 220 tūkstančių Lietuvoje gyvenusių žydų. Rugsėjo 23 dienos minėjimu siekiama prisiminti Holokausto aukas ir visiškai sugriauti netolerancijos sieną tarp „mūsų“ ir „jų“.

Renginys prasidėjo padedant gėles bei uždegant žvakes prie memorialo. Kalbėjo mūsų gimnazijos mokinės Gabrielė Fišerytė, Miglė Merkininkaitė ir Miglė Chazbijavičiūtė. Muzikinius kūrinius atliko Dainora Astrauskaitė. Taip pat kalbėjo Alytaus savivaldybės tarybos narys R. Šarknickas bei rusų šeštadieninės mokyklos koordinatorė ir Alytaus rajono tautinių mažumų kultūros centro vadovė Nadiežda Krakovskaja. Renginį pabaigėme tylos minute, kuri buvo skirta Holokausto aukoms pagerbti.

Tokie renginiai yra naudingi mokiniams – jie skatina domėtis istorija, taip pat primena, ką anksčiau turėjo išgyventi žmonės. „Privalome mokytis iš istorijos, ir nėra blogesnės istorijos nei masinės Holokausto žudynės, kurių aukomis tapo tokie pat žmonės kaip mes, šeimos – tokios, kaip mano šeima“ – Jungtinės Karalystės Holokausto švietimo fondo pirmininkas lordas Greville’is Janneris.

DSC_8621 DSC_8639 DSC_8670 DSC_8674 DSC_8696 DSC_8708 DSC_8741 DSC_8750