Gimnazijoje – šešioliktasis tradicinis vyrų krepšinio turnyras ,,Sugrįžę paukščiai“

Kovo 15–17 dienomis šešioliktą kartą ne tik Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje, bet ir visame Alytuje klegėjo sugrįžusių į gimnaziją šurmulys. Kai tik pakvimpa pavasaris, tarsi paukščiai buvę ugdytiniai su žmonomis ir geriausiais krepšinio sirgaliais – savo vaikais – sugrįžta ne tik išbandyti jėgų tradiciniame vyrų krepšinio turnyre ,,Sugrįžę paukščiai“, bet ir susitikti su klasės draugais, auklėtojais, mokytojais, pabūti senojoje, tačiau gerokai atsinaujinusioje, išgražintoje mokyklos šventovėje. Kaip ir prieš dvidešimt vienerius metus nuo turnyro pradžios, taip ir dabar tris dienas kunkuliuoja sportinės aistros, daug kalbų, prisiminimų, įspūdžių, ilgesio… Turnyro pagrindinis organizatorius kūno kultūros mokytojas ekspertas Jonas Baltrušaitis džiaugiasi sulaukęs krepšinio aistruolių, likimo išblaškytų ne tik po visą Lietuvą, bet ir Europą. Šįkart varžytis turnyre panoro 18 komandų iš įvairių mokyklą baigusių laidų, apie 140 dalyvių, kurių amžius nuo 19 iki 61 metų. Susijungę dvi laidos senjorų, kuriems jau per keturiasdešimt, žaidė pogrupyje, tačiau 67–oji laida, kurios komandoje krepšinio žvaigždė Tomas Pačėsas, atsisakė žaisti su senjorais ir pasiryžo rungtyniauti prieš jaunimo komandas bei jas nugalėti. Nuo pačių pirmųjų krepšinio turnyrų varžybose teisėjauja Rimas Berulis, jam talkina patys geriausi Alytaus teisėjai: Irmantas Grimalauskas, Arūnas Cibulskas, Darius Sakevičius.

Turnyro atidarymo šventė

Į turnyro atidarymo šventę pasveikinti sugrįžusių ir palinkėti sėkmės atvyko Alytaus miesto  kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininkė Nijolė Makštutienė, Švietimo skyriaus vyriausiasis specialistas Romualdas Zdanavičius. Gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas, padėkojęs sugrįžusiems sportininkams, pakvietė parašyti mokyklai ,,Sugrįžusių paukščių” laišką, kuris būtų publikuojamas gimnazijos šimtmečiui skirtoje knygoje ,,Šimtas laiškų mokyklai”. Mokytojas  J.Baltrušaitis, šiltai pasitiktas susirinkusiųjų, prisiminė pirmuosius turnyrus, džiaugėsi, jog ši sporto šventė tapo tradicinė, linkėjo gražių sporto akimirkų, puikių emocijų, paprašė, ypač gyvenančių svečiose šalyse, neužmiršti lietuviškos duonos skonio ir pakvietė pasivaišinti duona, kurios didelį, išpuoštą kepalą sportininkams padovanojo ilgametis turnyro dalyvis, buvęs aktyvus žaidėjas Rimas Dabulis (52 laida). Turnyro atidarymą praskaidrino merginų šokėjų grupė ,,Šaulė GYM”.

Sustabdyto laiko tėkmėje…

Į tradicinį krepšinio turnyrą atvyko gimnazijos sportininkų, sporto bazės ir krepšinio turnyrų rėmėjas Andrej Golovin (81 laida). A. Golovin, jau septynerius metus gyvenantis Londone, pasakė, jog, remdamas gimnaziją, bent taip atsidėkoja už tai, kad jam, mokiniui, buvo sudarytos puikiausios sąlygos treniruotis – sportuoti galėdavo net ir tada, kai mokyklą užrakindavo ir darbas visiems būdavo pasibaigęs. Šiuo metu Golovin žaidžia krepšinį Londone jau dešimtmetį gyvuojančioje lietuvių krepšinio lygoje, žada Londone suburti komandą, kuri atstovautų Anglijos krepšinio lygai. Džiaugėsi neatpažįstamai pasikeitusia gimnazija, turnyro dvasia, puikiausiais įspūdžiais, prisiminimais, susitikimais…

Krepšinio aikštelėje pasirodė ir vyriausias turnyro dalyvis Antanas Butkevičius (51 laida). Nors jis ir neilgai žaidė, tačiau patyrė žaidimo malonumą bei kovos aistrą. Tos pačios senjorų komandos žaidėjas, prabėgančio laiko nepaliestas, neįtikėtinai jaunas, tinklininkas Vytautas Palubinskas (52 laida) niekuo nesiskiria nuo gerokai jaunesnių sportininkų ir, kaip pats teigia, gal ir ne tokie fiziniai gebėjimai kaip T. Pačėso, bet kovingumo, jėgų tikrai nestokoja ir pasenusiu nesijaučia. V. Palubinskas dabar žaidžia tinklinį senjorų komandoje ir laimi prizines vietas šalyje. Jam krepšinio turnyras – tai ne tik jėgų išbandymas, bet ir sustabdyto laiko tėkmė, kurioje – prisiminimai apie buvusius mokytojus (deja, jau nė vieno iš jų mokyklos koridoriuje nesutiko), apie nukirptus ilgus plaukus, apie tvarkos ir drausmės saugotoją direktoriaus pavaduotoją Algirdą Gelžinį, apie  daug ką, – kas sugrąžina į mokyklą… Apima neapsakomo gerumo jausmas susitikus su buvusiais mokyklos draugais. Norėtų, kad šis turnyras niekada nesibaigtų ir visai nesvarbu  – laimi varžybas ar jas pralaimi.

Iš Londono į turnyrą sugrįžo ir Donatas Gudzinevičius (77 laida) bei Tomas Petrauskas (77 laida). Abu prieš aštuoniolika metų baigė mokyklą, dabar jau augina paauglius vaikus, o sugrįžę į gimnaziją patys vėl pasijunta tarsi būtų mokiniai ir ruoštųsi artėjančiam egzaminui. Vyrai dėkoja už krepšinio turnyrų organizavimą ir galimybę ne tik varžytis krepšinio aikštelėje, bet ir susitikti su bendraklasiais, draugais ir, kaip abu teigė, – nesenstančiais mokytojais. Beje, tai puiki proga aplankyti išsiilgtą  gimtinę.

Teisininkas Martynas Kvederavičius (82 laida) krepšinio turnyre dalyvauja nuo 2005 metų. Į turnyrą iš Vilniaus stengiasi atvykti su savo šeima – juk įdomu atžaloms pamatyti, kur užaugo, išdykavo ir mokėsi ne tik  tėvelis, bet ir jų senelis. Džiaugiasi galimybe pabūti su bendraklasiais, mokytojais, smagu susitikti su draugų šeimomis, norėtų, kad turnyras gyvuotų labai ilgai.

Giedrius Vaitulevičius (82 laida), pasidžiaugęs gimnazijos bendruomene ir sugrįžimu į sporto salę, pastebėjo, jog nepastebimai prabėgo penkiolika metų po mokyklos baigimo. Per tuos metus daug pokyčių: draugai sukūrė šeimas, susilaukė vaikučių, jis taip pat – būsimas tėvelis.

Dalyviams – dovanos, medaliai,  nugalėtojams ir simbolinis paukštis

Tris dienas nuo ryto iki vėlyvo vakaro vyko azartiškiausios vyrų krepšinio varžybos: daug triukšmo, daug emocijų, kurias šiek tiek apramindavo žavių šokėjų pasirodymas pertraukų metu. Beje, kaip ir didžiajame sporte, neišvengta sportininkų traumų. Ypač įnirtingos kovos vyko dėl pirmosios ir antrosios vietų. Varžėsi  labiausiai patyrę krepšinio meistrai 91 ir 87 laidos. Krepšininkai demonstravo itin puikų, visus sudominusį krepšinio meistrų žaidimą. Sportinė sėkmė lydėjo 91-ąją laidą, kuri tapo šešioliktojo turnyro ,,Sugrįžę  paukščiai“ nugalėtoja. Antrieji 87-oji , trečioji vieta – 85-ajai laidai. Išrinktas simbolinis turnyro penketukas: Povilas Gegužis, Andrius Čeplinskas, Tomas Pačėsas, Edgaras Švelginas, Martynas Beržanskas. Visi turnyro dalyviai apdovanoti rėmėjų dovanomis ir specialiai turnyrui paruoštais atminimo medaliais. Turnyro nugalėtojams tradiciškai įteikta buvusio mokyklos mokinio, liaudies menininko, kalvio Andriaus Liaukaus sukurta statulėlė, kurioje – turnyrų komandų nugalėtojų laidos: 67, 70, 73, 67, 67, 67, 77, 75, 75, 67-70, 82, 82, 87, 67, 87 ir šiais metais 91. Turnyro nugalėtojams prizus įteikė Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Valė Gibienė bei Sporto ir rekreacijos skyriaus vedėjas Adomas Andriušaitis.

Turnyro organizatorius J. Baltrušaitis padėkojo turnyro rėmėjams: Alytaus miesto savivaldybei, Druskininkų „Snow Arenos“ direktoriui Andriui Stasiukynui, „Dzūkijos medienos“ vadovui Evaldui Domarkui (76 laida), UAB ,,Ulpas“ direktoriui Ramūnui Mockevičiui (62 laida), Andrej Golovin (81 laida), Vidai Slavinskienei (70 laida), Lietuvos krepšinio federacijai, advokatui Artūrui Kuzmai, gimnazijos bendruomenei ir jos direktoriui V. Skroblui, informacijos rėmėjams: radijo stočiai FM 99, ,,Alytaus naujienoms“, naujienų portalams ,,Alytaus Gidas“, ,,Alytus Plius“, Dzūkijos televizijai.

Sportininkai išsiskirstė su viltimi susitikti septynioliktame ,,Sugrįžusių paukščių” turnyre, kuris sutaps su šimtuoju  gimnazijos jubiliejumi.

Rita Ališauskienė,
lietuvių kalbos mokytoja metodininkė