Projektas „Kai praeitis prabyla: Lietuvos partizanų kovų istorinio ir kultūrinio paveldo apmąstymas“

Mūsų gimnazijos bendruomenė aktyviai dalyvauja ir inicijuoja partizanų kovų ir aukų pagerbimo tradicijas. Skatindami jaunimo  pilietinį sąmoningumą, ugdome ir patriotišką jaunąją kartą. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija dalyvavo Alytaus miesto savivaldybės projektinės iniciatyvos „Tau, Alytau“ atrankos konkurse. Gavome finansavimą projektui „Kai praeitis prabyla: Lietuvos partizanų kovų istorinio ir kultūrinio paveldo apmąstymas“.

Pirmasis šio projekto renginys – I-III klasių mokinių išvyka į Minaičius Radviliškio rajone. Čia partizanų rėmėjų Miknių sodyboje iškastame bunkeryje 1949 m. vasario 16 d. buvo paskelbta Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracija, įkurtas Lietuvos laisvės kovos sąjūdis, kuris jungė beveik visos Lietuvos partizanus.

Minaičiuose pasitikusi gidė papasakojo bunkerio atsiradimo istoriją. 1949 m. vasario 10 d. Stanislovo Mikniaus sodyboje įrengtame Prisikėlimo apygardos štabo bunkeryje įvyko Lietuvos partizanų apygardų atstovų suvažiavimas. Po partizanų vadų susitikimo bunkeriu partizanai toliau naudojosi. Jame Izabelė Vilimaitė-Stirna gydė Užpelkių kautynėse sunkai sužeistą Lauryną Mingilą-Džiugą. 1953 m. nebegyvenamas bunkeris įgriuvo, todėl šeimininkų buvo užverstas. Apsilankymas bunkeryje tapo dar viena pilietiškumo pamoka mūsų gimnazijos mokiniams, kurie jau yra dalyvavę tokiose išvykose į bunkerius, esančius Dzūkijos regione.

Projekto veiklas pratęsė kūrybinė stovykla ,,Partizanų kūrybos įkvėpti“. Rugsėjo 25–26 dienomis Nemunaityje gimnazistai ne tik džiaugėsi gražiu rudenišku oru, bet ir mokėsi kurti ir atlikti skirtingo stiliaus muziką, savo emocijas išreikšti piešinyje. Muzikos mokytoja Jureta Šametienė  ir dailės mokytojas Vidmantas Jankauskas atskleidė mokiniams knygos ,,Sušaudytos dainos“ pasaulį ir kartu su gimnazistais ieškojo gražiausių meninės išraiškos būdų, leidžiančių mokiniams atskleisti savo emocijas. Pirmoji diena baigėsi prie laužo, tai buvo romantiškas metas – galėjome padainuoti, pažaisti ar tiesiog pasižiūrėti į žvaigždes.

Kitą rytą mokinių laukė užsiėmimai, kuriuos gerai išmano jaunieji šauliai. Šioje organizacijoje daug metų dirbantis Adolfas Barysas iš pradžių mokė gimnazistus šaudymo paslapčių, o po to organizavo orientavimosi miške varžybas. Įdomių savo krašto istorijos ir kultūros faktų mokiniai sužinojo aplankę Adolfo Ramanausko-Vanago ir jo būrio partizanų priesaikos vietą, pasigrožėję paskutiniu skulptoriaus Vlado Grybo darbu – paminklu žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę. Gimnazistai apžiūrėjo Nemunaityje esantį vieną iš Lietuvos lurdų ir paminklą, kuriam lėšų surinko patys miestelio gyventojai.

Bendros prasmingos veiklos paliko daug šviesių įspūdžių ir mokiniams, ir mokytojams.

Lietuvių kalbos mokytojos Eglė Barysienė ir Aldona Butrimanskienė