„Žmogaus organizmas – vieninga sistema. Ligų diagnozė ir gydymas anksčiau ir dabar“

Rugsėjo 24 d. dieną grupė I gimnazijos klasių mokinių  dalyvavo pažintinio-edukacinio projekto „Žmogaus organizmas – vieninga sistema. Ligų diagnozė ir gydymas anksčiau ir dabar“ išvykoje į LSMU anatomijos ir Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejus Kaune. Projekto tikslas: pagilinti teorines žmogaus anatomijos, fiziologijos bei istorijos žinias, pažinti žmogaus kūną, sužinoti, kaip seniau buvo gydomas žmogus ir kokie seni, laiko išbandyti gydymo metodai taikomi ligi šiol. Mokinius su muziejaus ir eksponatų istorija supažindino muziejaus vadovė Vega Kriaučiūnienė. Vos įėjus į muziejų žvilgsnį patraukė ant sienos išdėlioti žmogaus kaulai. Skeletas atrodė labai didelis, tarsi gigantiško ūgio žmogaus. Toks įspūdis susidaro, nes visi kaulai atskirti, ištiesintas stuburas. Pasirodo, šiuos savo kaulus paaukojo muziejaus įkūrėjo Juozo Žilinsko bičiulis. Jis sirgo sunkia, nepagydoma liga ir prieš mirtį norėjo savo kūną padovanoti mokslui. Mokinius sudomino faktas, jog tik keletas eksponatų yra dirbtiniai, o visi kiti – tikri, pagaminti pačių dėstytojų ir studentų. Turėjome galimybę pamatyti tikrą žmogaus širdį, inkstus, smegenis, sveikus ir pažeistus plaučius, įvairiuose organuose esančias kraujagysles, embrionų griaučius bei apsigimusių naujagimių, Siamo dvynių eksponatus. Įgytas žinias ir gebėjimus mokiniai pritaikys mokydamiesi biologijos.

Vėliau savo ekskursiją pratęsėme Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje. Muziejus įkurdintas XVI a. statybos name. Čia sužinojome, kaip ir kuo gydė žmones senovėje, susipažinome su pirmaisiais farmacijos įrenginiais, lankėmės unikalioje vaistinėje, kurią sudaro kelios patalpos: oficina (receptūrinis kambarys), koktorija, vaistingųjų medžiagų atsargų kambarys, laboratorija, rūsys, klausėmės įdomių gidės pasakojimų apie kaltūno įtaką regėjimui, apie asmenines higienos priemones, barzdaskučius, kurie tapo chirurgais. Šie asmenys atlikdavo galūnių amputacijas, įtverdavo lūžusius kaulus, atstatydavo išnirimus, prapjaudavo pūlinius, raudavo dantis, gydydavo odos ligas. Ekspozicijoje išskirtinis eksponatas iš VIII-X a. išlikusi kario kaukolė su žiojinčia skyle galvoje. Tai seniausiais muziejaus eksponatas. Manoma, kad sužeidimą jis gavo mūšio metu, kalaviju nukirsta dalis kaktikaulio, tačiau smegenys liko nepažeistos ir vyriškis gyveno dar 7 metus po traumos, su skyle galvoje.

Muziejų ekspozicijos įspūdį paliko visiems. Pažintinė diena buvo įdomi ir naudinga.

Biologijos mokytoja Edita Gumauskienė
Istorijos mokytoja Asta Šulcienė