Išvyka po Suvalkijos kraštą

Gimnaziją garsinantys mokiniai – pirmūnai, olimpiadų prizininkai, sportininkai – rugsėjo 30 d. dalyvavo ekskursijoje po Suvalkijos kraštą. Apsilankėme  Paežerių dvare, kuris vadinamas Suvalkijos perlu ir kai kuriems net primena Versalį. Aplankius Vilkaviškio rajone esantį Paežerių dvarą, galima pasijusti lyg XVIII amžiuje. Klasicizmo stiliaus dvaro rūmus suprojektavo architektas Martynas Knakfusas. Vaizdingoje vietoje, ežero pakrantėje pastatyti rūmus užsakė LDK didikas Simonas Zabiela. Jis pageidavo, kad statinys primintų senovės Graikiją, todėl čia stūkso aukštos kolonos, o sienos puoštos graikų dievų ir mitologinių būtybių figūromis. Mirus Simonui Zabielai šis dvaras atiteko dvarininkų Gavronskių giminei, kuri baigė įrengti rūmų interjerą. 1939 m. Paežerių dvaro rūmus nupirko Vasario 16-osios akto signataras ir žinomas bankininkas Jonas Vailokaitis. Prabangi rezidencija buvo tapusi ir Vokietijos generalinio komisaro Lietuvoje Adriano von Rentelno namais. Karo metais būtent čia vykdavo vokiečių aukščiausios valdžios suvažiavimai. Iš visų pusių rūmus supa parkas. Dabartinį architektūrinį ansamblį sudaro rūmai, oficina, belvederio bokštas ir parkas.

Toliau vykome į Kybartus – miestą Vilkaviškio rajone, prie pat sienos su Kaliningrado sritimi (siena eina Lieponos upe). 1856 m. Kybartai gavo miesto teises, sparčiai augo po 1861 m., kai buvo nutiesta Sankt Peterburgo-Varšuvos geležinkelio atšaka. Grožėjomės EucharistinioIšganytojo bažnyčia (pastatyta 1928 m., projekto autorius Vytautas Landsbergis-Žemkalnis), Šv. Aleksandro Neviškio cerkve (nuo 1870 m.).  Ši cerkvė buvo pirmoji cerkvė Užnemunėje kirtus neprovoslaviškos Europos sieną. Sakoma, kad ši cerkvė matė daugiau aukštųjų carinės Rusijos asmenų nei bet kuri kita cerkvė Lietuvoje. Kybartų miesto parke yra paminklas Isaakui Levitanui (1860-1900). Žymus tapytojas ir peizažistas gimė Kybartuose ir čia praleido dešimt vaikystės metų. Būsimasis menininkas gimė vargingoje žydų šeimoje, jo tėvas buvo prancūzų ir vokiečių kalbų dėstytojas, vertėjavo statant Kybartų geležinkelio stotį. Vėliau šeima persikėlė gyventi į Maskvą. Miestelyje stovi paminklinis akmuo knygnešiams. Jų šiame rajone žinoma apie 350. Draudžiama spauda buvo gabenama įvairiai, plukdoma Vištyčio ežeru. Kybartų pėsčiųjų viadukas laikomas ilgiausiu Lietuvoje – 287 metrai. Nuo jo puikiai matosi gražiai sutvarkytas Kybartų geležinkelio stoties pastatas ir bėgiai.

Toliau savo išvyką tęsėme Kudirkos Naumiestyje. Apsilankėme Šv. Kryžiaus atradimo bažnyčioje, šiuolaikiškai įrengtame dr. Vinco Kudirkos muziejuje. Mieste veikia Vinco Kudirkos gimnazija. Miesto centrinėje aikštėje stovi paminklas rašytojui, tautinio atgimimo skleidėjui Vincui Kudirkai. Vykome ir prie Vinco Kudirkos kapo miesto kapinėse. Vincas Kudirka – „Tautiškos giesmės“ autorius, idėjinis „Varpo“ vedlys, vertėjas, rašytojas, gydytojas, muzikantas.

Paskutinė edukacinės išvykos stotelė – Zyplių dvaras Šakių rajone. Ekskursijos metu gidė pristatė dvaro istoriją nuo kunigaikščio Juozapo Poniatovskio laikų XIX a. pradžioje iki dabar. Zyplių dvaras yra vienas jauniausių dvarų Lietuvoje. Jį sudarė du sektoriai: reprezentacinis ir ūkio-gamybinis. Tai buvo nedidelis dvaras, turintis 10 valakų žemės. Pagrindinius dvaro plotus užėmė miškai, kurie davė pajamas. Centriniai rūmai – svarbiausias dvaro akcentas, juos iš trijų pusių supa sudėtingos formos parkas su vaismedžių sodu. Turėjome puikią progą paskanauti dvaro sode auginamų skanių vynuogių.

Ši diena buvo kupina įspūdžių – keliauti po Suvalkijos kraštą buvo labai įdomu, šis Lietuvos regionas išsiskiria lankytinų vietų bei gamtos paminklų gausa.

Istorijos mokytoja Asta Šulcienė,
Matematikos mokytoja Ina Nakvosienė