Prisijunkite prie įdomios iniciatyvos

Ar kada nors esate girdėję ar netgi per biologijos pamokas mokęsi apie tai, jog skirtingus skonius žmogus jaučia skirtingose liežuvio vietose: ant galiuko saldumą, arčiau gerklės kartumą? O ar nustebtumėte sužinoję, kad šis liežuvio „žemėlapis“ iš tikrųjų mokslininkų yra laikomas neteisingu? Jog Harvardo psichologas Dirkas P. Hänigas neteisingai išvertė 1901 metais išleistą vokišką straipsnį, kuriame išties teigiama, jog skoniai jaučiami visame liežuvio paviršiuje, nors tam tikros vietos yra labiau jautrios kai kuriems iš jų? Tai iškelia klausimą: kodėl taip lengva patikėti dezinformacija?

Tikriausiai esate girdėję žodį melagiena (angl. „fake news“) ar matę kelis „deep fake“ vaizdo įrašus, tačiau ar dažnai susimąstote apie jų atpažinimo svarbą? Šiais laikais beveik visai informacijai persikėlus į skaitmeninę erdvę, susidurti su informacija yra be galo lengva. Atsidarę bet kurią socialinių tinklų programėlę, galime išvysti įvairius šaltinius, kurie mums tariamai nori perduoti kokias nors žinias. Vis dėlto ar visada jais galima pasitikėti? Melagiena yra melaginga, klaidinga naujiena, kuri gali gadinti reputaciją arba yra skirta gauti pinigų iš reklamos. Manoma, jog „deep fake“ vaizdo įrašai, kuriuose žmonių veidai sukeičiami, gali sustiprinti melagienos grėsmę.

Knyg(i)ų klubo narės Ugnė Gudaitytė ir Taja Tamkevičiūtė rengia pristatymą apie melagienas, jų reikšmę, svarbą ir planuoja organizuoti diskusijas klasės valandėlių metu. Kviečiame ir jus prisijungti prie šios idėjos, jeigu tai jus sudomino! Prie šio projekto galite prisidėti siųsdami melagienų pavyzdžių ekrano kopijas Ugnei arba Tajai asmenine ,,Messenger“ žinute, siūlydami savas idėjas šiam projektui, pristatydami klasėse. Pavyzdžius ir idėjas siųskite iki gruodžio mėnesio. 

Maloniai laukiame kiekvieno iš jūsų iniciatyvos!

Ugnė Gudaitytė ir Taja Tamkevičiūtė, Knyg(i)ų klubo narės

Melagienų pavyzdžiai: