„Mokyklos be sienų“ koncepcija atsivėrė „Tyrėjų dienos“ veiklose

Dabartinėje visuomenėje aktuali samprata, kad „gera mokykla – gyva mokykla“, akcentuoja ne tik akademiniu būdu įgyjamus pasiekimus, bet yra orientuota į įvairialypį lavinimą. Pamokos, vykstančios už mokyklos ribų, ir mokytojai, tampantys ne pamokos vadovais, o lygiaverčiais tyrėjais, padeda ugdyti mokinių kultūrinį, dalykinį žingeidumą, bendradarbiavimo, komunikavimo įgūdžius. Viena iš tokių tradiciškai organizuojamų pažintinės veiklos dienų yra „Tyrėjų diena“. Šią dieną vykdoma tiriamoji, projektinė veikla sudaro formuojamo gimnazijos ugdymo turinio dalį.

Taigi rugsėjo 30 rytą buvo varstomos ne gimnazijos paradinės durys, o gausiai suvažiavusių autobusų, kuriais gimnazistų būriai išvyko užsiimti pažintine-tiriamąja veikla į  Vilnių, Kauną ir Birštoną.

Į sostinę nuvykusiems mokiniams prieš akis vėrėsi gyva istorija:  II f ir II b klasės apsilankė Vilniaus gynybinės sienos bastėjos muziejuje ir dalyvavo edukacinėje programoje ,,Karingų baltų pėdsakais”. Mokiniai ne tik daug ką sužinojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gynybos istoriją, bet ir patys miklino rankas šaudydami lanku, pasimatavo karių šarvus. III d klasės mokiniai dalyvavo kultūrinėje edukacinėje programoje – orientacinėje ekskursijoje „Vilniaus sekliai“. Komandinės užduotys mokinius įtraukė į gyvą miesto tyrinėjimą, skatino rasti dabarties ir praeities sąsajas. Mokiniai susipažino su Vilniaus istorinius įvykius žyminčiomis vietomis, architektūros ir kultūros vertybėmis, meniniais elementais, istoriniais reliktais, jų išsaugojimo galimybėmis ir pritaikymu dabartyje. Vėliau sprendė rebusus, kaip ištrūkti iš užrakintų galvosūkių kambarių „nepabEXIT“. Nors galvosūkiai tikrai buvo sunkūs, tačiau pavyko atrakinti visas spyna. 

Galvosūkius sprendė ir į Kauną nuvykę mokiniai. I e klasės gimnazistai, ambicingai pasirinkę sudėtingiausius galvosūkių kambarius, patyrė, kad dirbti komandoje yra labai svarbu, nes visų patirtys ir akademinės žinios gelbėja randant netikėtus sprendimus. Įvykdę užduotis pirmokai dalijosi emocijomis ir čia pat kūrė verslo idėjas. Ko gero, kūrybinių ar verslo idėjų kilo ir III a, III c, III f klasių mokinių galvose, mat jie Kaune aplankė spalvomis ir formomis stebinančią dizaineres Agnės Kuzmickaitės parodą „Drugelio efektas”. Ne manekenų, o žmogaus kūno sandarą mokiniai tyrinėjo Anatomijos muziejuje.

Gimnazijos ketvirtokai išvyko netoli – į Nemuno vingiais garsėjantį Birštoną. Čia mokiniai ne tik grožėjosi rudenėjančiu gamtovaizdžiu, tačiau ir tyrė kurortinio miesto istoriją, pagrįstą ne tik sveikatinimo, bet ir kultūriniu, literatūriniu paveldu.

Norint pažinti savo šalį, reikia pažinti savo kraštą. Tokia filosofija vadovavosi dalis mūsų gimnazijos mokytojų ir klasių auklėtojų, pasiūliusių gimnazistams patyrinėti savo miestą. III e, III b ir III c  klasių mokiniai, susiskirstę į grupes, tyrė  istorinį Alytų. Kiekviena grupė gavo užkoduotus senųjų Alytaus pastatų aprašymus ir turėjo juos surasti, nusifotografuoti, užrašyti, kas dabar juose yra. Su trečiokais varžėsi ir Birštoną į Alytų iškeitę ketvirtokai: jie atliko užduotis „Surask ir įsiamžink. Ieškant praeities”. Mokiniai turėjo surasti skulptūras, buvusias pramogų vietas, žymius pastatus.

Dalis gimnazistų savo tiriamąsias veiklas derino su profesijų pažinimu. I c klasės mokiniai susipažino su Alytaus Profesinio rengimo skyriais, veiklomis, mokyklos bendruomene, turėjo galimybę patyrinėti įvairias profesijas, kaip jos atrodo ne iš nuogirdų, o „gyvai”. Profesinį pažinimą gilino ir II d klasės mokiniai apsilankę mašinų gamykloje „Astra”. II c klasės mokiniai tapo tikrais tyrėjais Alytaus kolegijos STEAM fizikos laboratorijoje. O II e klasės mokiniai susipažino su ypač intriguojančiomis profesijomis – Alytaus pataisos namų pareigūnų. Tikrai buvo įdomu klausytis psichologės, socialinės darbuotojos, pareigūnų trenerio pasakojimus. Tačiau labiausiai sudomino kinologo Lino pasakojimas. Ir ne tik… Savo profesinius gebėjimus demonstravo ir dresuotas šuo. Apie pareigūnų darbo ypatumus mokiniai sužinojo ir aplankę šios įstaigos muziejų.

If klasės mokiniai dalyvavo pažintinėje veikloje ,,Grafitis estetiniu požiūriu”. Pažintį gimnazistai pradėjo Alytaus dailiųjų amatų mokykloje, joje supažindino su veiklomis, kurias galima pradėti dar mokantis gimnazijoje. Kitas objektas buvo  geležinkelio stotis: nors ji savo funkcijos jau seniai neatlieka, tačiau dailės mokytojas Vidmantas Jankauskas papasakojo keletą istorijų, susijusių su šia vieta. Mokiniai pamatė, kad grafiti gali ne tik puošti, bet ir gadinti vaizdą, aptarė ir apžiūrėjo savo mieste esančius grafiti darbus, kurie ne visada yra pastebimi, sužinojo grafiti istoriją.

Pažintinė veikla už gimnazijos ribų pasiteisino: laisviau, neformaliai bendraudami gimnazistai, tyrinėdami vietoves, istoriją, kultūrą, žaisdami intelektinius žaidimus, kitomis formomis, bet vis tiek patenkino smalsumą ir įgijo žinių.

Santa Marcinkevičiūtė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė