Adolfo Ramanausko-Vanago atminimą pagerbėme dainomis

„Tenesibaigs daina krūtinėj, atidaviau save tėvynei“

Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje lapkričio 29 dieną įvyko Alytaus miesto savivaldybės mokinių karinių-istorinių-partizaninių dainų konkursas-festivalis „Tėvynės gint išėjo broliai“, skirtas Adolfo Ramanausko-Vanago 65-osioms žūties metinėms ir Lietuvos kariuomenės dienai paminėti. Karinės-istorinės dainos svarbios tautinei savimonei ir mūsų laikais. O Lietuvos partizanų dainos, kurtos ir dainuotos praėjusio amžiaus viduryje, ir dabar primena skausmingą Lietuvos kelią į nepriklausomybę.

Gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas savo sveikinimo kalboje palinkėjęs visiems gražių akimirkų priminė, kad lapkričio 29-oji diena yra Adolfo Ramanausko-Vanago žūties diena. Partizanų vado ir kitų Lietuvos kovotojų  auka leidžia mums šiandien džiaugtis gyvenimu, leidžia vaikams augti ir dainuoti.

Renginio vedėjai Austėja, Aironas ir Nojus susirinkusiems gimnazijos aktų salėje pristatė garbingąją konkurso-festivalio komisiją. Visi draugiškai pasveikino konkurso-festivalio vertinimo komisijos pirmininkę, muzikos mokytoją metodininką Juretą Šametienę ir vertinimo komisijos narius: Daivą Grabauskienę, Alytaus muzikos mokyklos muzikos mokytoją metodininkę, teorinių disciplinų skyriaus vedėją; Aušrą Marcinkevičienę, Alytaus lopšelio-darželio ,,Putinėlis“ meninio ugdymo mokytoją ekspertę; Juozą Luckų, Lietuvos šaulių sąjungos Antano Juozapavičiaus 1-osios rinktinės vado pavaduotoją; Giedrių Griškevičių, Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoją.

Turbūt ne veltui sakoma, kad dainuojant vaikams pasaulis nušvinta pačiomis gražiausiomis spalvomis. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos salė prisipildė angeliško balsų skambėjimo. Jaunųjų dainininkų atliekamuose kūriniuose Lietuva nusidažė pačiomis gražiausiomis spalvomis: auksinių pievų kalvoms, savo Lietuvai mažytei dainorėliai žadėjo „širdelių raudonų tris milijonus“, džiaugėsi savo žeme, dangum ir saule. Labai simboliška, kad Adolfo Ramanausko-Vanago pagerbimo dieną dainose dažnai skambėjo skrydžio, paukščio motyvas. Visus džiugino tradicinės ir originalios dainų interpretacijos, balsai harmoningai  derėjo su fleitos, smuiko, kanklių, ukulelės garsais, solistus keitė vokaliniai ansambliai, mažuosius dainininkus – vyresni dainorėliai. Šventės pabaigoje, kol komisija skaičiavo balsus, visi atlikėjai drauge padainavo dainą „Oi, sakalėli“. Kartu su konkurso-festivalio dalyviais šią partizanų dainą dainavo ir Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos mokiniai, kurie renginio metu, kaip svetingi šeimininkai, kol komisijos nariai skaičiavo balsus, leido dalyviams pailsėti, atliko liaudies ir Alberto Antanavičiaus dainas.

Festivalio-konkurso pabaigoje gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas žodį suteikė šio renginio idėjos autoriui Giedriui Griškevičiui, kuris džiaugėsi nuskambėjusių kūrinių interpretacijų originalumu ir paskelbė konkurso nugalėtojus. 1–4 klasių mokinių kategorijoje I vietą užėmė Alytaus ,,Sakalėlio“ pradinės mokyklos folkloro ansamblis „Sakalėlis“, atlikęs partizanų dainą ,,Oi, sakalėli“. Kolektyvo vadovės – Reda Vokietaitienė, muzikos mokytoja metodininkė, ir Gitana Urbelionienė, pradinių klasių mokytoja metodininkė.

II vietą užėmė Alytaus „Drevinuko“ mokyklos-darželio mergaičių ansamblis – Kamilė Krutulytė, Akvilė Andrulytė, Ugnė Riabinina, Rugilė Vitkauskaitė – padainavęs lietuvių liaudies karinę-istorinę dainą „Menu, atbridot jūs per sniegą“. Vadovė – Dalia Vosylienė, vyresnioji muzikos mokytoja.

III vietą užėmė Alytaus jaunimo centro vokalinės studijos ‚,Boružėlė“ solistė Gustė Jonynaitė, padainavusi dainą ,,Mano Lietuva“. Mergaitę ruošė Raimonda Remeikienė, muzikos mokytoja ekspertė.

5–8 klasių kategorijoje I vietą užėmė Alytaus Šaltinių progimnazijos dainavimo studijos „Vokalis“ dainininkai, atlikę dainą „Lietuva“. Ansamblio vadovė Vaida Jarusevičienė, muzikos mokytoja metodininkė.

II vietą, atlikęs istorinę lietuvių liaudies dainą „Savanoris“, laimėjo Alytaus Dainavos progimnazijos mokinys Ugnius Pėstininkas. Solistą ruošė muzikos mokytoja metodininkė Giedrė Petkevičienė.

III vieta atiteko Alytaus Vidzgirio progimnazijos mokiniui Mikui Motūzai, atlikusiam dainą ,,Sudainuokime Lietuvą“. Solistą ruošė Audronė Klimavičienė, muzikos mokytoja metodininkė.

9-12 (gimnazijos I-IV) klasių kategorijoje I vietą užėmė Alytaus r. Butrimonių gimnazijos mišrus vokalinis ansamblis, atlikęs dainą ,,Jei ne auksinės vasaros“. Ansamblį ruošė Neringa Valvonienė, muzikos mokytoja metodininkė.

II vietą, atlikusi dainą „Skriski Lietuvėlėn“, užėmė Alytaus šv. Benedikto gimnazijos solistė Julija Grigaliūtė. Vadovė – Loreta Mockuvienė, muzikos mokytoja metodininkė.

Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos bendruomenė dėkoja visiems kolektyvams ir jų vadovams už nuoširdų pasiruošimą konkursui-festivaliui „Tėvynės gint išėjo broliai“. Dėkojame ir festivalio rėmėjams – „Loretos galerijai“ ir „Kavos skverui“.

Eglė Barysienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė