Vilnius – Gediminaičių rezidencijos miestas

Gegužės 30 d. II–III klasių gimnazistai kartu su mokytojomis Asta Šulciene ir Jane Zeleniene išvyko į Vilnių, kur dalyvavo teminėje ekskursijoje Katedros požemiuose.

Vilniaus katedra priglaudė daugelio Lietuvos valdovų kūnus. Karalių kriptoje 1931 m. buvo rasti Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio, Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto  žmonų – Elžbietos Habsburgaitės ir Barboros Radvilaitės palaikai. Katedros požemiai buvo Bažnyčiai ir LDK nusipelniusių asmenų ir didikų laidojimo vieta.

Aplankėme Gedimino pilies bokšte veikiančią parodą „Gedimino laiškai Vilniuje“. Nors Vilnius gyvavo ir kūrėsi daugybę amžių dar iki laiško parašymo datos, kuri jame užfiksuota žodžiais „mūsų mieste Vilniuje 1323 Viešpaties metais, Šventojo apaštalo Pauliaus atsivertimo dieną“, tačiau būtent pirmasis paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose yra laikomas bet kurio miesto pradžia. Turėjome puikią galimybę išvysti iš Rygos atgabentą Gedimino laiško nuorašą.

Šioje pažintinėje ekskursijoje mokiniai pagilino žinias apie 700 metų jubiliejų švenčiantį Vilnių – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos miestą ir valstybės sostinę, skatinami gerbti kultūrinį, istorinį ir literatūrinį Lietuvos ir jos sostinės paveldą.

Asta Šulcienė, istorijos mokytoja