Susitiko literatūrinio tarptautinio projekto „Vilnius: nuo praeities į dabartį“, skirto Vilniaus 700-mečiui, dalyviai

Romantinėmis legendomis apipintą, svarbiausius Lietuvos istorijos ir kultūros momentus saugantį, visais laikais garsėjantį modernia ir tolerantiška visuomene Vilnių šiemet su 700-osiomis gimimo metinėmis sveikina ir Lietuvos, ir pasaulio lietuviai. Pasak istorikų, pirmasis žinią pasauliui apie savo valstybę ir jos sostinę Vilnių savo laiškuose lotynų kalba skleidė Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas. Antrajame Gedimino laiške, datuojamame 1323 m. sausio 25 d. ir kviečiančiame Hanzos miestų piliečius atvykti ir čia apsigyventi, jau minimas Vilniaus vardas.

Taigi nuo pat Vilniaus įkūrimo 700-osios sukakties vykdę literatūrinį tarptautinį projektą „Vilnius: nuo praeities į dabartį“, birželio 7 dieną susitiko jo dalyviai: Vasario 16-osios gimnazijos, Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos ir Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos mokiniai ir jų mokytojos.

Renginį pradėjusi Vasario 16-osios gimnazijos mokytoja Asta Geibel su savo mokiniais pristatė tarpdalykiniu tapusio projekto akimirkas: literatai skaitė eilėraščius, linkėjimus gražaus jubiliejaus proga, muzikuojantys gimnazistai atliko grupės „Baltasis kiras“ dainą „Vilniau“, dalijosi organizuotų edukacinių stotelių ir viktorinos „Vilniaus abėcėlė“ įžvalgomis, demonstravo sukurtus plakatus, stendus, komiksus, vaizdo klipą, atvirukus kūrybiškai įprasminusius meilę savo sostinei ir jos istorijai.

Savo šalies sostinę sveikino ir Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos Knyg(i)ų klubo (vadovė mokytoja Santa Marcinkevičiūtė) narės. Evelina Gecevičiūtė, III a klasės mokinė, atliko dainą „Prie pasakų miesto“ (žodžiai Pauliaus Širvio). Evelinai gitara pritarė Lukas Baranauskas, I a klasės mokinys. Ilgesinga meile skambanti daina buvo įvadas į Knyg(i)ų klubo pasirinktą temą – pažvelgti į Vilnių žymaus prozininko ir poeto, kilusio iš Alytaus, Jurgio Kunčino akimis. Taja Tamkevičiūtė, III a klasės mokinė, parengė pristatymą apie paties Kunčino asmenybę, kūrybinį palikimą. Rengiant pranešimą Tają konsultavo ir suteikė vertingos autentiškos medžiagos apie rašytoją Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus vyriausioji bibliografė kraštotyrai Ilona Krupavičienė. Subjektyvūs išgyvenimai, kuriuose romantinė meilės idėja apipina Vilniaus vaizdus, skleidėsi Ūlos Reklaitytės, I e klasės mokinės, skaitomoje Kunčino romano „Tūla“ ištraukoje. O patį romaną, kaip Jurgio Kunčino dvasinių ieškojimų atspindį, pristatė Miglė Jakaitė ir Viltė Maselskaitė, III a klasės mokinės. Aptardamos „Tūloje“ vaizduojamus Vilniaus miesto gamtos objektus, statinius, gatves ir jų ryšį su romano veikėjo vidiniais išgyvenimais, merginos rėmėsi Violetos Davoliūtės ir Gintarės Bidliauskienės straipsniais.

Asmeninį ryšį su Jurgio Kunčino romane „Tūla“ vaizduojamomis ir savo atrastomis Vilniaus erdvėmis atskleidė patys vilniečiai – Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos literatai (mokytoja Aurelija Levulytė-Markevičienė). Jų kurtos fotominiatiūros – tai ne reprezentacines vietas vaizduojantys atvirukai, o savitą požiūrį, intymius išgyvenimus, kasdienybės patirtis ir filosofinius pamąstymus išreiškiantys kūriniai. Kaip teigė Vėjūnė Buoželytė, II b klasės gimnazistė, kūrybinis projekto procesas buvo „puiki galimybė dar kartą pasididžiuoti gyvybe pulsuojančiu miestu”.

Pasibaigus projektui galima reziumuoti, kad teisūs yra tie, kurie tiki jaunosios kartos meile savo gimtosioms vietoms, savo šaliai, jos kultūrai ir istorijai. Tą įrodė visų trijų gimnazijų mokiniai, kūrybiškai atskleidę meilę savo miestui, savo šalies ir savo tautos sostinei Vilniui.

Santa Marcinkevičiūtė, Knyg(i)ų klubo vadovė