Diskutavome apie Sacharovo premiją už minties laisvę

Gruodžio 10 d. – tarptautinė žmogaus teisių diena. Minint šią svarbią dieną su II e ir f klasių gimnazistais pilietiškumo ugdymo pamokose diskutavome apie Sacharovo premiją už minties laisvę bei stebėjome istorinę akimirką, kai vyko iškilminga 2023 m. premijos įteikimo ceremonija Strasbūre.

Europos Parlamentas šių metų Sacharovo premiją už minties laisvę skyrė Jinai Mahsa Amini ir judėjimui „Moterys, gyvenimas, laisvė“ Irane. 2022 m. rugsėjį 22 metų kurdė Jina Mahsa Amini lankėsi Teherane, kur ją suėmė ir sumušė vadinamoji „moralės policija“ už tai, kad ji „netinkamai“ dėvėjo hidžabą. Jos mirtis po kelių dienų sukėlė masinius protestus Irane, kurių priešakyje buvo moterys. Su šūkiu „Moteris, gyvenimas, laisvė!“ jos protestavo prieš hidžabo įstatymą ir kitus diskriminacinius įstatymus. Šie protestai tapo pasauliniu ryžto, vilties ir nepaliaujamos kovos už lygybę, orumą bei laisvę simboliu. 

Kiti šių metų Sacharovo premijos finalininkai buvo Nikaragvos žmogaus teisių aktyvistė Vilma Núñez de Escorcia ir monsinjoras José Álvarez Lagos, o taip pat už nemokamus, saugius ir legalius abortus kovojančios moterys: lenkė Justyna Wydrzyńska, salvadorietė Morena Herrera ir amerikietė Colleen McNicholas.

Prestižinę Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę EP skiria kasmet. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančias žmogaus teises. Laureatus išrenka EP pirmininkas ir politinių frakcijų lyderiai. Premijos dydis – 50 tūkst. eurų.

Asta Šulcienė,
istorijos mokytoja,
MEPA vyresnioji ambasadorė