Šimtadienio linksmybės ir autoironija: „šiais metais tai jau tikrai mokysiuosi“

„Laikas nestovi vietoje“, „laikas nenumaldomai bėga“… šių ir panašių posakių apie bėgančio laiko prasmę gimnazijų abiturientai ypač pajunta sulaukę šimtadienio. Pernai abiturientus skriste nuskristi į egzaminus kvietę, šiais metais Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos  abiturientai patys atsidūrė ant  egzaminų sesijos slenksčio – sulaukė savojo šimtadienio. 

Vasario 15 popietę Alytaus miesto teatro salė tapo panaši į kino industrijos darbinę erdvę, nes mūsų gimnazijos trečiokai šimtadienį švenčiančius ketvirtokus pakvietė tapti įvairių „Netflix“ serialų personažais, o visus šventės svečius – į nuotaikingas „Netflix“ serialų, vaidybos, režisūros, išmonės ir fantazijos varžytuves.

Vakaro vedėjai trečiaklasiai Maja ir Arnas pakvietė gimnazijos „režisierių“, direktorių Virginijų Skroblą tarti sveikinimo žodį. V. Skroblas priminė, kad beliko 100 dienų ir pats laikas daugiau dėmesio skirti savidrausmei. Cituodamas mintį, kad „laikas pradėti nerimauti, o jau smulkmenos po to“, direktorius linkėjo sveiko nerimo, kuris padėtų susitelkti ir siekti kuo geresnių rezultatų.

Abiturientus pasveikino ir Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis. Jis sakė, kad likusios 100 dienų yra labai reikšmingos, nes „per 100 dienų gali sugriauti pasaulį ir per 100 dienų gali pastatyti jį“. N. Cesiulis palygino, kad abiturientai, kaip ir politikai, bus įvertinti po 100 dienų, ir išreiškė tikėjimą, kad visus šimtadienį švenčiančius abiturientus liepos mėnesį vėl sveikins atsiimant diplomus.

Po sveikinimo kalbų fotoaparatų blykstėmis ir ugningų šokių ritmais žiūrovai buvo įtraukti į spalvingą šou, kurio pagrindinė intriga tokia: kas sukurs puikiausią serialą ir laimės 102 tūkstančių eurų premiją studijoms. Gimnazijos trečiokų įkūnyti personažai – serialų režisieriai, scenaristai, kostiumų dizaineriai – būrėsi į komandas ir pradėjo varžytis. Kiekvienas „režisierius“ su savo komanda pristatė žinomą serialą, o to serialo idėją įgyvendino būtent tokią užduotį gavusios ketvirtokų klasės.

Ketvirtokai, smagiai šokdami, atskleisdami vaidybos įgūdžius, išmaniųjų technologijų valdymo gebėjimus, pasitelkdami autoironiją, į intriguojančius serialų siužetus išmoningai įpynė savo mokyklinių metų patirtis. Serialo „The Crown“ („Karūna“) „kūrėjai“, IV b klasės mokiniai, simboliškai karūnavę savo auklėtoją Eglę Barysienę, ketverius gimnazijoje praleistus metus traktuoja kaip nuotaikingus keturis serialo sezonus: čia karantino laikų apsileidimą, išvykos į Varšuvą siautulį keičia savigraužos natos ir pasižadėjimas mamai, auklėtojai, o svarbiausia, sau, būti drausmingesniems ir siekti užsibrėžtų tikslų.

Leitmotyvas, kad „šiais metais tai jau tikrai mokysiuos“, skambėjo ne vieno serialo siužete. Štai IV c klasės mokiniai, kaip ir tikrieji serialo „Stranger Things“ („Keisti dalykai“) personažai, patiria keistų dalykų: auklėtojos Aldonos Butrimanskienės „persekiojimą“ dėl lankomumo, įvarius technikos gedimus per karantiną, negandas per PUPP‘ą, kol galiausiai išgirdę nerimą stiprinančius įspėjamuosius varpo dūžius pasižada mokytis.

Nors ir atsidūrę finišo tiesiojoje, savo vėjavaikiškumą sunkiai tramdo IV a klasės mokiniai. Todėl vieni iš jų virsta serialo „Orange is the New Black“ („Oranžinė – tai nauja juoda“) kalinėmis, pasakojančiomis savo mokyklines „nuodėmes“, o kiti – jas besivaikančiais policijos pareigūnais. Prie pastarųjų prisijungia ir šios klasės auklėtoja Ramunė Petrosian.

Kriminalinį prieskonį turi ir kito serialo „Money Heist“ („Popieriaus namai“) „kūrėjų“, IV f klasės mokinių pasirodymas: jų filmo siužeto pagrindas – rezgamas planas, kaip pavogti egzaminų užduotis. Serialo „veikėjai“ patiria įvairiausius nuotykius ir sunkiai išbristų iš savo susikurtų intrigų, bet juos, kaip ir visada,  išgelbėja geroji jų auklėtoja Snieguolė Valentukonienė.

Žiauroką išlikimo žaidimą pasijunta bežaidžią ir Giedrės Škarnulienės auklėtiniai, IV e klasės mokiniai. Jie, lyg serialo „Squid Game“ („Kalmaro žaidimas“) personažai, pagaliau supranta, kad artėjanti egzaminų sesija – ne juokai. Vieni puola į paniką, kiti pradeda stengtis, tačiau dauguma jų negailestingai pralaimi. Šio kraupiai pamokančio siužeto pabaigoje išlikusiems dalyviams visgi nuskamba mūsų gimnazijos bendruomenės viltingas šūkis: „Tegul sėkmė jus persekioja“.

Nors serialo „Peaky Blinders“ („Birmingemo gauja“) veiksmas žiūrovus nukelia į laikus po Pirmojo pasaulinio karo, bet IV d klasės  interpretacijos aktualiausia tema – egzaminai, apie kurių nenumaldomą artėjimą praneša klasės auklėtoja Loreta Mazėtytė. Kad ir kokių intrigų, norėdami „išlaikyti“ egzaminus, prirezga nusikaltėlių gaujos vadeivos, bet galima suprasti, kad valso akordai nuskambės ne sukčiaujantiems, o tikrai besimokantiems abiturientams.

Dažnai aštraus siužeto, tačiau pamokančius pasirodymus vainikavo nuoširdžios abiturientų padėkos savo auklėtojoms, saldžios trečiokų dovanėlės, siautulingi masiniai šokiai ir tranki muzika. O už sklandžiai pavykusią šventę, spalvingai išpuoštas abiturientų klases ir visą pagalbą organizuojant trečiokai padėkojo savo auklėtojoms Janei Zelenienei, Inai Nakvosienei, Astai Šulcienei, Agnei Ingelevičienei, Ievai Norkienei ir Irenai Motūzienei.

Santa Marcinkevičiūtė, lietuvių kalbos mokytoja