Po penkerių metų pertraukos gimnazijoje nutūpė „Sugrįžę paukščiai“

Kovo 15-17 dienomis Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje nugriaudėjo 18-asis krepšinio turnyras „Sugrįžę paukščiai“, kuris mokykloje įvyko net po penkerių metų pertraukos. Šiemet jame varžėsi 15 komandų, kurioms atstovavo skirtingų gimnazijos laidų absolventai.

„Sugrįžę paukščiai“ jau spėjo palikti ryškų pėdsaką gimnazijos istorijoje

Krepšinio turnyras „Sugrįžę paukščiai“ – tai nemenką atgarsį ne tik Alytuje, bet ir visoje Lietuvoje turintis renginys, jau nuo 1996 m. tradiciškai kas antrą pavasarį suburiantis visą gimnazijos bendruomenę. Deja, dėl prieš kelerius metus visame pasaulyje siautėjusios COVID-19 pandemijos jis nebuvo organizuojamas visą penkmetį. Tad šiais metais buvę mokyklos mokiniai, atvykę iš įvairiausių Lietuvos ir pasaulio kampelių, po ilgos pauzės vėl gavo progą susitikti, pabendrauti vieni su kitais bei kartu pasirungti krepšinio aikštelėje.

Turnyras prasidėjo skambiais akordais ir garbingų svečių dovanomis

Renginį atidarė IV a klasės mokinė Evelina Gecevičiūtė, sugiedojusi mokyklos himną, ir IV b klasės mokinys Gustas Nikulinas, atlikdamas nuotaikingą muzikinį numerį.

Atidarymo ceremonijos metu sveikinimo žodį tarė Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidentas Vydas Gedvilas, pabrėždamas, jog turnyras „Sugrįžę paukščiai“ – tai analogų Lietuvoje neturintis renginys, prisidedantis prie krepšinio populiarinimo visuomenėje. Taip pat V. Gedvilas vylėsi, jog turnyras žaidėjams teiks tik džiaugsmo, dalyviai po renginio išliks sveiki, netraumuoti. LKF prezidentas taip pat įteikė simbolinę dovaną – firminį Lietuvos krepšinio rinktinės rankšluostį – turnyrą organizavusiam fizinio ugdymo mokytojui Jonui Baltrušaičiui.  

Alytaus meras Nerijus Cesiulis pasidžiaugė renginio dalyvių sugrįžimu į gimtąjį miestą. Gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas krepšininkams palinkėjo sportinio azarto, gero bendravimo ir sėkmės.

J. Baltrušaitis visų susirinkusiųjų paprašė tylos minute pagerbti jau Anapilin iškeliavusius fizinio ugdymo mokytoją, ilgametę turnyro sekretorę Irmą Čeplinskienę, prie šio renginio organizavimo praeityje daug prisidėdavusį verslininką, UAB „ALT reklama“ vadovą Romą Jurgelevičių bei daugybę metų turnyre teisėjavusį Gintarą Dumbliauską. Pedagogas paragino dalyvius saugoti save, gerbti savo konkurentus ir kitus žaidėjus.

Atidarymo šventę pagyvino fizinio ugdymo mokytojos Sigitos Ulonienės paruoštų gimnazijos šokėjų pasirodymas, turnyro dalyvius džiuginęs ir pertraukų tarp rungtynių kėlinių metu.

Krepšinis vienija ištisas gimnazijos laidas

Šiųmetis turnyras išskirtinis buvo tuo, jog jame savo jėgas išmėgino ne tik pernai mokyklą baigę 101-osios laidos auklėtiniai, bet ir vyriausia šio turnyro komanda – 62 laidos ekipa. Tiesa, šįkart šios komandos marškinėlius vilkėjo 1996 m. Atlantos vasaros olimpinių žaidynių prizininkas, buvęs profesionalus krepšininkas, 67 laidos – daugkartinės turnyro čempionės – alumnas Tomas Pačėsas. Turnyre įprastai su savo laidos ekipa, kurios atstovai šiemet neatvyko dėl asmeninių priežasčių, žaidžiantis žinomas alytiškis pasakojo, jog prie 62 laidos komandos prisijungė visai netikėtai – tik renginio išvakarėse buvo pakviestas dalyvauti varžybose ir ginti jos garbę. Be to, T. Pačėsas dalyvavimą šiame turnyre prilygino pagarbos išreiškimui savo mokyklai, draugams, bendraklasiams, mokytojams.

Benediktas Krasniauskas iš 57-osios laidos – dar vienas ypatingo dėmesio vertas šiųmetis 62 laidos komandos žaidėjas. Jis yra vienas iš tų žmonių, kurį drąsiai galima laikyti turnyro legenda. Pavydėtina ištikimybe šiam renginiui pasižymintis B. Krasniauskas ne kartą buvo tapęs naudingiausiu senjorų kategorijos žaidėju. Buvęs Alytaus vyrų reprezentacinės ir Vilniaus „Statybos“ dublerių komandų žaidėjas dabar dėl sveikatos sumetimų dažniau reiškiasi dviračių sporte – yra tarp geriausių dviratininkų veteranų visoje Lietuvoje. Be sporto Vilniuje gyvenantis B. Krasniauskas taip pat užsiima privačiu investavimu. Visiems turnyro dalyviams renginio senbuvis palinkėjo sportinės sėkmės, drąsos priimant sprendimus ne tik sporte, bet ir gyvenime, patirti bendravimo džiaugsmą. Negana to, B. Krasniauskas pabrėžė, jog žmogus, orientuotas į tikslą, visad būna sėkmingas.

Įdomu tai, jog šiais metais pirmąkart turnyro istorijoje žaidė ir moteris. Tai – 84 laidos absolventė Dalia Juodžentė (buv. Kacinkevičiūtė) – veterinarijos gydytoja chirurgė-ortopedė, šiuo metu gyvenanti Kaune ir vadovaujanti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Smulkiųjų gyvūnų klinikai. Ji teigė, jog nors būnant moterimi varžytis kartu su vyrais yra sunku, tačiau šiame turnyre svarbiausia yra tai, kad krepšinis vienija draugus, kuriuos pavyksta pamatyti ne kiekvieną dieną. Smagu tai, jog D. Juodžentė renginio metu savo pavyzdžiu stengėsi parodyti, jog moterys irgi gali jame sėkmingai dalyvauti ir taip įkvėpti kitas gimnazijos alumnes išmėginti savo jėgas būsimuose „Sugrįžusiuose paukščiuose“. Juk varžybų taisyklėse nėra nubrėžtos aiškios ribos tarp vyrų bei moterų, o pirmieji, anot pašnekovės, mielai priima dailiosios lyties atstoves į savo gretas. Besidalindama prisiminimais apie mokyklą, Moterų A lygos divizione rugtyniavusi D. Juodžentė pasidžiaugė, jog joje dirbantys mokytojai visąlaik skatino jaunąją krepšininkę daryti tai, kas jai patinka, siekti aukštumų tiek moksle, tiek ir sporte.

Klaipėdoje gyvenantis ir verslą kuriantis 90 laidos ekipos kapitonas Tautvydas Ptakauskas trumpam mintimis nusikėlė į tuos laikus, kai būdamas mokinys mokėsi specialiai surinktoje sportininkų klasėje, kartu su savo bendraklasiais dalyvaudavo įvairiose krepšinio varžybose, jose užimdavo prizines vietas. T. Ptakauskui itin įsiminė kelionės į Paryžių ir Prahą, kurias jis laimėjo kartu su gimnazijos komanda Druskininkų taurėje užimdamas atitinkamai I ir II vietas. Tačiau verslininkas prisipažino, jog dabar žaidžiant varžybose daugiausiai reikšmės turi ne pergalės, o noras gerai praleisti laiką, susitikti su draugais. Tad „Sugrįžusių paukščių“ dalyviams T. Ptakauskas palinkėjo palaikyti artimą ryšį su bendramoksliais ne tik renginio metu bei išlikti tokiais, kokie yra.

Turnyre vėl triumfavo 91 laidos absolventai, 78 laidos žaidėjai – geriausieji tarp veteranų

Turnyro „Sugrįžę paukščiai“ komandos rungėsi dviejose kategorijose – žaidėjų iki 40 metų irveteranų. Visų rungtynių metu buvo žaidžiami du kėliniai po 7 minutes. Tiesa, žaidėjų kategorijos iki 40 m. finalinio ketverto kovose buvo pritaikyta išimtis – jose krepšininkai žaidė keturis septynių minučių trukmės kėlinius.

Pirmojoje grupėje ekipos burtų tvarka buvo suskirstytos į 3 pogrupius (A, B, C), kuriuose kovojo dėl kelialapio į turnyro pusfinalį. Jame santykius aiškinosi dvi komandų poros – 86 ir 84 bei 91 ir 81/82 laidų rinktinės. Į didįjį finalą pateko 91 ir 85/86 laidų atstovai. Šiame etape jau nuo pat pirmosios rungtynių minutės užtikrintai ėmė pirmauti 91 laidos alumnai, kurie po pergalingo mačo, pasibaigusio rezultatu 47:39, jau trečiąjį kartą iš eilės į viršų kėlė pereinamąją turnyro „Sugrįžę paukščiai“ taurę, pagamintą buvusio „vanagiečio“, menininko Andriaus Liaukaus. Tuo tarpu bronzinę dvikovą laimėjo 84 laidos ekipa, rezultatu 19:25 palaužusi 81/82 laidos krepšininkus.

Likusios komandos varžėsi mačuose dėl 5-11 vietų. Juose geriausiai sekėsi 101 laidai, kuri rungtynėse dėl 5-6 vietų įveikė 83 laidos absolventus. Žemesnės pozicijos išsidėstė tokia tvarka: 7 vieta – 87, 8 vieta – 90, 9 vieta – 95, 10 vieta – 80/82, 11 vieta – 94 laida. 

Tačiau be apdovanojimų neliko ir vyriausi varžybų dalyviai. Rungtynėse dėl 3 vietos sėkmė nusišypsojo 77 laidai, 4 taškų skirtumu (13:17) įveikusiai 62 laidos atstovus. Didžiajame finale pečius surėmė 78 ir 74/76 laidos. Jame savo pranšumą prieš varžovus įrodė 78 laidos žaidėjai. Rezultyviausiu veteranų kategorijos žaidėju tapo T. Pačėsas (30 taškų).

Į simbolinį turnyro penketą buvo išrinkti: Linas Adžgauskas (85/86 laida), Martynas Butrimanskas (84 laida), Marius Zautra (78 laida), Andrej Golovin (81/82 laida), Edgaras Švelginas (91 laida). Rezultatyviausiu žaidėju pripažintas Martynas Beržanskas (91 laida), viso turnyro metu įmetęs 54 taškus.

Rungtynėms teisėjavo Mindaugas Jaruševičius, Darius Sakevičius, Kęstas Čerkauskas ir žymusis turnyro arbitras, jame besidarbuojantis nuo pat 1996-ųjų, Rimas Berulis.

Renginį rėmė Alytaus miesto savivaldybė, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija, UAB „ALT reklama“, UAB „Hesis“, UAB „Dzūkijos mediena“ (direktorius 76 laidos alumnas Evaldas Domarkas), UAB „Alytaus naujienos“,  naujienų portalai alytausgidas.lt, AlytusPlius.lt, „Sportas24“, radijo stotis „FM99“, parduotuvė „Liepa“, 68 laidos absolventė Vida Slavinskienė.

Taja Tamkevičiūtė, IV a klasės mokinė