Aktyviai mokęsi, gimnazijos pirmokai įgijo pilietiškumo ir gynybos įgūdžių

Gegužės 20-22 d. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos  I a, I b ir I c klasių mokiniams, o gegužės 27-29 d. I d, I e ir I f klasių mokiniams vyko Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas. Šis kursas yra privalomas ir vykdomas visiems Lietuvos devintokams.

Karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1-osios rinktinės neformalaus švietimo mokytoja Ieva Ūselytė pasakojo, kad kurso programą sudaro trijų dienų veiklos šiomis temomis: pilietiškumo, išgyvenimo pagrindų, šaudybos ir ginkluotės, bendrosios saugos, pirmosios medicinos pagalbos, žygio pasiruošimo ir vykdymo pagrindų. Teorines paskaitas vedė ir praktikai vadovavo  Lietuvos šaulių sąjungos instruktoriai.

Pirmąją kursų dieną mokiniai sužinojo, koks yra piliečių vaidmuo valstybės gynyboje, mokėsi išgyvenimo pagrindų: higienos lauko sąlygomis, maitinimosi lauko sąlygomis (sauso davinio sudėties ir paruošimo, vandens išgavimo) ypatybių, sužinojo palapinių statymo būdus, laužavietėms keliamus saugumo reikalavimus, laužo įkūrimo su ugnies skeltuvu teorijos, kurią trečią kursų dieną taikė praktiškai. Taip pat mokėsi mazgų rišimo tipus ir pagrindinių mazgų rišimo būdų. Buvo supažindinti su išgyvenimo paketo sudėtimi, jo naudojimo sąlygomis.

Antroji kursų diena buvo skirta šaudybos ir ginkluotės pristatymui. Išklausę saugaus elgesio taisykles, mokiniai buvo supažindinti su ginklu: mokėsi patikrinti pneumatinio šautuvo saugumą, išbandė taiklaus šaudymo principus (šaudymo padėtį „gulint“, šaudymą pneumatiniu ginklu). Taip pat mokiniai mokėsi teikti pirmąją medicininę pagalbą: atpažinti, ką gali padaryti patys, kas gali suteikti profesionalią pagalbą, kokiais atvejais reikia skubiai kviesti pagalbą, kaip elgtis esant sunkiai traumai, gelbėjimo įgūdžių avarinėje situacijoje, susipažino su būklės vertinimu ir gaivinimo būtinybe bei principais.

Trečiąją kursų dieną mokinių laukė žygis. Pirmiausia jie buvo supažindinti, kokie yra pagrindiniai kriterijai ruošiantis žygiui ir kokius daiktus būtina turėti einant į žygį, su bendrąja sauga.  Išmoktas teorines pamokas mokiniai išbandė ir pritaikė žygyje. Įveikdami nuo 5 iki 10 kilometrų, mokiniai demonstravo orientavimosi miške, laužo kūrimo, palapinės statymo įgūdžius, įveikė kitas stotelėse organizuotas užduotis.

Mokymų metu mokiniai ne tik išklausė teorijos, tačiau ir praktiškai taikė žinias, todėl galiausiai gavo kurso baigimo pažymėjimus. Reflektuodami, dalindamiesi įspūdžiais jie teigė, kad kursai nebuvo lengvi, bet įdomūs, suteikė naujų žinių ir galimybę pasijausti užtikrintiems, kad žinos, kaip pasirūpinti savo ir artimųjų saugumu.

Austėja

Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursuose pasitikrinau savo žinias. Kadangi jau penkti metai esu jaunoji šaulė, man visos veiklos ir paskaitos tapo dar vienu mano žinių patikrinimu. Paskaitos apie laužo užkūrimą, šaudymą ir mazgų rišimą, topografiją, pirmąją medicinos pagalbą buvo įdomios ir reikalingos. Visi šie dalykai, kurių mus mokė instruktoriai, bet kokiu atveju mums galėtų pagelbėti: visi klasėje mokės naudotis turniketu, tad įvykus kokiai nelaimei, bet kuris galės padėti nukentėjusiam. O prireikus miške įkurs laužą su skeltuvu. Šiek tiek jaudinausi dėl šaudymo pamokų, nes galvojau, kad klasiokai nemokės elgtis su šautuvu. Tačiau motyvuojanti aplinka ir geros instruktorių pamokos sukėlė visų pasiryžimą klausyti nurodymų ir visko išmokti.

Mano manymu, tokie kursai yra labai vertingi visiems, nes per tris dienas galima šitiek daug visko išmokti, taip pat gal kažkas atras pašaukimą ir sugalvos stoti į Lietuvos kariuomenę, Šaulių sąjungą ar tiesiog prisidės prie valstybės gynimo ir įvykus nelaimei bus kam ginti mūsų brangią šalį.

Ieva

Per šias tris dienas vykstančius užsiėmimus išmokau ir prisiminiau nemažą kiekį gyvenime naudingų dalykų, pvz.: naudojantis skeltuvu užsikurti laužą, taikliai šaudyti į taikinius su pneumatiniu šautuvu, orientuotis pasitelkiant koordinates, surišti kelių tipų mazgus, kurie gali būti naudingi gelbėjant, persikeliant ir pan., pasiruošti sausą davinį.

Visos šios veiklos man buvo gana įdomios, o įdėmiai klausyti instruktorių paskatino mintis, jog įvykus kokiai nors netikėtai situacijai, žinosiu kaip išsikapstyti iš problemų ir susitvarkyti su iššūkiais.

Taip pat trečią dieną ėjome į žygį. Jo metu, nemeluosiu, jaučiau šiokį tokį diskomfortą: buvo karšta, tvanku ir, žinoma, miško takai ne šaligatviai, tad nelygus reljefas tikrai neprisidėjo prie pėdų ir kojų gerovės. Tačiau iš kitos pusės, žygis buvo labai smagi patirtis, juk galėjau pabendrauti su draugais, kartu komandiškai atlikti paskirtas užduotis, skaniai užkąsti ir pasijuokti iš to, kaip mes, užsisėdėję ir užsimiegoję žmogučiai, vos pakrutam. Labai džiaugiuosi visą šį kursą įgyvendinusiais nuostabiais instruktoriais. Per visas tris dienas ir apie save kai ką supratau – žiūrint į ateitį, kariuomenė manęs negąsdina ir netgi sudomino.

Ernestas

PGĮ 21 valandos kurse mes su klase mokėmės rišti mazgus – gelbėtojo, dailidės, gerąjį ir t.t. Mokėmės suteikti pirmąją pagalbą ir  naudotis turniketais. Toliau buvo pilietiškumo pamoka kur piešėme ir aiškinomės, kaip mes būdami nepilnamečiai galime prisidėti karo atveju. Antrąją dieną mokėmės saugaus elgesio su ginklu. Po saugaus elgesio su ginklu mokėmės topografijos, kaip naudotis žemėlapiais ir nustatinėjome koordinates. Po topografijos pamokos ėjome į šaulių namus kur šaudėme iš pneumatinio ginklo. Šaudydamas sužinojau, kad įgūdžiai nepasimiršta. Paskutinės veiklos antrąją dieną buvo pasiruošimas žygiui (ką reikia turėti savo kuprinėje žygio metu) ir po to ėjome mokytis kurti laužą su skeltuvu.

Trečiąją dieną išėjome į žygį mišku. Miške mes užsikūrėme laužą, kepėmės dešreles, valgėme kareivišką maisto davinį. Tada ėjome vykdyti užduočių. Pirmoji užduotis buvo palapinsiaustės variacijos. Iš palapinsiaustės darėme užuovėją, palapinę, priedangą nuo saulės ir t.t. Paskui atėjo laikas apibendrinamajai užduočiai. Vieną iš komandos narių turėjome nešti su neštuvais, surišti aplink medį dailidės mazgą, tada kiekvienas komandos narys turėjo surišti gerąjį mazgą ir visiems surišus gerąjį mazgą vienas iš komandos narių turėjo apsirišti gelbėtojo mazgu. Po mazgų rišimo visi bėgome kurti ugnies su skeltuvu ir buvo fiksuojamas komandos laikas. Tai buvo puiki patirtis ir labai naudinga, dabar galėsiu laisvai užsikurti laužą ir mokėsiu rišti tikrus mazgus bei suteikti pirmąją pagalbą tiek sau, tiek kitam žmogui.

Augustas

Užsiėmimuose aš bandžiau užrišti mazgą su virve, stačiau palapines keturiais skirtingais būdais, šaudžiau iš pneumatiniu ginklu, dėjausi turniketą ant rankos, kojos ir bandžiau užsiveržti su viena ranka, Sužinojau, kokie gali kilti pavojai, kaip nuo jų apsisaugoti, kaip pasiruošti kuprinę, kad ji nebūtų per sunki, kaip susirūšiuoti maistą, kurį greičiau reikės suvalgyti, o kuris galios ilgiau. Man veiklos patiko, nes sužinojau daug naujų dalykų. Sužinojau, kad jeigu pasistengiu ir bendradarbiauju, tikrai galiu daug padaryti. Manyčiau, ši patirtis man yra svarbi, nes jeigu įvyktų karas, radiacinis pavojus arba kiti ekstremalūs dalykai, žinočiau, kaip išgyventi ir nesutrikti įvairiose situacijose.

Rusnė

Per trijų dienų kursą išbandžiau mazgų rišimą, laužo kūrimą skeltuvu, bandžiau atlikti dirbtinį kvėpavimą, sužinojau, kaip veikia turniketai bei šaudžiau pneumatiniu ginklu. Visos veiklos buvo labai įdomios ir instruktoriai visada padėdavo iškilus klausimams, negailėjo komplimentų. Šaudyti bandėme dvejose pozicijose, nors daugumai buvo lengviau šaudyti atsigulus, man buvo lengviau priklaupus. Man ši patirtis labai svarbi, nes dabar moku uždegti laužą skeltuvu, žinau, kaip naudotis turniketu, labai prireikus galėčiau bandyti atlikti dirbtinį kvėpavimą.

Radvilas

Užsiėmimuose buvome mokomi, kaip elgtis ekstremaliose situacijose, ką būtinai turėti su savimi, mazgų tipus, pirmosios pagalbos suteikimą, saugų elgesį su ginklu, pilietiškumo pagrindų, orientavimosi žemėlapyje, šaudymo principų, higienos lauko sąlygomis bei kaip užkurti laužą. Veiklos kelia mintis, kad vaikai ir paaugliai turėtų būti ruošiami ekstremalioms situacijoms kuo anksčiau, ypač vykstant karui Ukrainoje. Veiklų metu sužinojau, kad, nors taip galvojau, ekstremalioms situacijoms mes nesame pilnai pasiruošę kaip bendruomenė. Manau, kad ši patirtis padės ateityje ir vystys mano išlikimo instinktą.

Dominykas

Trijų dienų šaulių stovykloje mus mokė šaudyti, rišti gyvybinius mazgus, kurti ugnį bei kitų dalykų. Per šias dienas pesimistines mintis apie karą keitė supratimas, kad sugebėsiu susivokti, kokia mano padėtis ir kaip apsisaugoti.

Marija

Pamokose mokėmės mazgų rišimo, laužo kūrimo, įvairių palapinės naudojimo būdų ir įdomiausia, kaip panaudoti pneumatinį ginklą. Šis renginys buvo įdomus ir naudingas, nes jaučiuosi pasiruošusi ekstremalioms situacijoms, sužinojau, kad iš tikrųjų galiu nueiti ilgus atstumus nepavargdama (galvojau, kad labai pavargsiu eidama šį žygį). Taigi esu laiminga bei patenkinta tuo, ką išmokau.

Estrėja

Užsiėmimuose mokinomės suteikti pirmąją pagalbą, rišti įvairius mazgus, kurti ugnį su skeltuvu, šaudyti  pneumatiniu šautuvu, atlikome10 km žygį. Taip pat buvo pilietiškumo paskaitos bei paskaita, kaip naudotis kompasu ir kaip orientuotis žemėlapyje. Visos veiklos buvo įdomios ir svarbios, bet labiausiai patiko daryti praktines užduotis. Žygyje patiko užduotys, per kurias galėjome pasitikrinti, kaip išmokome ir ką įsisavinome per  dvi dienas. Taip pat šios veiklos parodė, kad tikrai galėčiau užsikurti laužą turėdama tik skeltuvą, kad visai smagu yra šaudyti bei dirbti praktines užduotis komandose. Šios paskaitos tikrai pravers ateityje.

Mėta

Užsiėmimuose aš išmokau užsikurti laužą su skeltuvu, surišti įvairius mazgus, šaudyti ginklu, orientuotis žemėlapyje, suteikti pirmąją pagalbą bei elgtis ekstremaliuose situacijose. Man buvo labai įdomu klausyti bei mokytis naujų dalykų, tai iš tikrųjų gali  praversti ateityje. Manau, visiems reikėtų žinoti, ką instruktoriai aiškino tas dvi dienas. Paskutinę dieną ėjome į žygį ir mūsų visos žinios buvo testuojamos, mes išmokome dar pasistatyti palapinę bei valgėme sausą davinį. Ši patirtis man svarbi vien dėlto, kad aš išmokau daug dalykų, kurie man galėtu praversti ištikus įvairioms nelaimėms.

Ugnius

Mes kartu su klase kūrėme laužus, šaudėme ginklais, po visų veiklų ėjome į žygį. Aš supratau, kad nors ir daug mokėmės, dar reikėtų patobulinti įgūdžius, kurie yra labai naudingi.

Laurynas

Mes su klase mokėmės rišti mazgus, šaudėme, mokėmės užkurti ugnį su skeltuvu,  statyti palapines gamtoje, valgėme sausą davinį, išmokome, kaip nustatyti koordinates. Šios veiklos buvo įdomios, nes išmokome, kaip išgyventi gamtoje. Aš supratau, kad man neblogai sekasi šaudyti pneumatiniu ir kurti ugnį. Ši patirtis buvo svarbi, nes sužinojau daug dalykų, kurių nežinojau ir nemokėjau.

Ąžuolas

Man įsimintiniausia veikla buvo palapinių statymas, nes tai padėjo mums išmokti greitai pasistatyti būstą. Dar vienas įsimintinas dalykas buvo instruktorių malonus bei draugiškas bendravimas su mumis ir kad jie buvo labai motyvuoti mums padėti išmokti tai, kas svarbu bei gali suteikti naudos ateičiai.

Aronas

 Užsiėmimuose šaudžiau ginklu, rišau mazgus.
Sužinojau, kaip galima išgelbėti žmogų, ką daryti, jeigu ištinka pavojai.
Sužinojau, ar galėčiau atsitikus nelaimei išgyventi ir padėti kitiems bei galėčiau išgelbėti skęstantį žmogų, nes moku surišti gelbėtojo mazgą. Supratau, kad galiu tapti geru šauliu arba stoti į Lietuvos kariuomenę
.

Martynas

Užsiėmimai buvo labai įdomūs, tačiau jų priežastis gana niūri –  mokėmės, kaip reaguoti ir ką daryti, jeigu kiltų karas ar kitos ekstremalios situacijos. Užsiėmimuose labiausiai patiko šaudyti pneumatiniu ginklu, taip pat patiko bandyti užkurti laužą skeltuvu. Viskas visai gerai pavyko: šaudydamas buvau gana taiklus, įskilti ugnį užtruko šiek tiek ilgiau, nei tikėjausi, bet įskėliau, koordinatėmis naudotis buvo lengva, kompasu irgi. Ne itin sekėsi rišti mazgus, neįsidėmėjau visų. Po šių užsiėmimų žinau, ką sugebu, ko reiktų pasimokyti, kaip elgtis įvairiose situacijose. Buvo labai smagu, sužinojau daug ką naujo.

Vakarė

Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kurso metu išmokau, kaip išgyventi neturint ugnies, kaip užrišti įvairius mazgus, jog būtum išgelbėtas, kaip statyti palapinę, kaip šaudyti, kaip pasigaminti valgyt neturint gerų sąlygų. Užsiėmimuose tą ir darėme. Pagerinome įgūdžius. Kurso metu labiau bendravome, nei mokykloje, nes  nenaudojome telefonų. Taip pat suteikėme pagalbą vienas kitam, jeigu kažkas nepavykdavo arba suklysdavo. Buvo ir komandinių užduočių, jos  man labai patiko ir kartu praleidome smagiai laiką. Šios pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursas man buvo svarbus, nes daug laiko praleidome lauke, gryname ore, išmokome, ką daryti karo situacijoje, kaip žemėlapyje rasti vietą pagal koordinates, kaip suteikti pirmąją pagalbą, susipažinome, kokios yra šaudymo padėtys.

Simonas

Užsiėmimuose aš mokinausi naudotis kompasu, atpažinti žemėlapio koordinates, rišti įvairiausius mazgus. Taip pat Šaulių namuose šaudžiau iš pneumatiniu ginklu iš įvairių pozicijų. Galiausiai paskutinę dieną ėjau į žygį, kuriame panaudojau praeitose pamokose išmoktą informaciją. Sužinojau, kad ši veikla lanksti ir gali pritraukti įvairaus amžiaus žmones. Taip pat supratau, kad su savo klase yra įdomu pasivaikščioti gamtoje. Manau, kad ši patirtis yra labai naudinga išgyvenimo prasme. Kiekvienas žmogus, perėjęs šį kursą, bent maždaug žinos, kaip elgtis gamtoje atsitikus tam tikrai nelaimei.

Simas

Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kurse pasikartojau, kaip gaivinti žmogų, kaip ir per kiek laiko uždėti turniketą, pagilinau savo žemėlapio naudojimo žinias, išmokau kelis naudingus mazgų rišimo būdus bei šaudymo iš pneumatinio ginklo pagrindus, pakartojau, kaip reikia taisyklingai uždegti laužą su skeltuvu. Šių veiklų metu supratau, kad man dar yra kur tobulėti, jei kada nors reikėtų pritaikyti šias žinias realioje situacijoje. Mane šios veiklos nustebino tuo, kaip greitai gali keistis situacija mūsų gyvenime. Man ši patirtis buvo svarbi, kad sužinočiau, kaip teisingai reaguoti tokiose situacijose.

Simona

Mes su klase praleidom tris dienas pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kurse. Pirmąją dieną mokėmės rišti virves, kokios būna ekstremalios situacijos, pirmąją pagalbą ir turėjom pilietiškumo pamoką. Antrąją dieną mokėmės, kaip saugiai elgtis su ginklu, šaudėm  pneumatiniu ginklu, sužinojom, kaip laikytis higienos lauke, kaip užkurti laužą su skeltuvu ir mokėmės, kaip naudotis žemėlapį ir jame orientuotis. Tračiąją dieną ėjom į žygį. Nuėję į mišką mes turėjom panaudoti įgytas žinias įvairiose veiklose.

Viskas iš tiesų buvo įdomu ir vertinga. Sužinojau šių veiklų metu, kad būti šauliu ir kareiviu nėra lengva. Ši patirtis yra svarbi tuo, kad dabar jau žinome, ką daryti ekstremaliu atveju ir kaip išgyventi gamtoje reikalui esant.

Aronas

Per užsiėmimus mes mokėmės, kaip laužą užsikurti su skeltuvu, kaip pasiruošti ekstremalioms situacijoms ir kaip šaudyti. Tai buvo pagrindiniai užsiėmimai. Aišku, dar buvo pilietiškumo ir medicinos paskaitos. Šios veiklos buvo smagios ir įdomios, bet apie tai labiau pagalvojus, nesinorėtų jų panaudoti tikrose situacijose, bet remiantis dabartine situacija pasaulyje, manau, kad teks. Manau, kad šios veiklos bet kokiu atveju yra reikalingos ir bus reikalingos. Šiose veiklose supratau, kad prireikus galėčiau prisidėti. Ši patirtis man buvo svarbi tuo, kad ateičiai aš būsiu pasiruošęs, kad galėsiu apsaugoti save ir savo šeimą ar  draugus.

Gabrielė

Pilietiškumo ir gynybos kurso metu mokėmės, kaip rišti pagrindinius mazgus, sužinojome, kaip suteikti pirmąją medicinos pagalba. Šaudėme iš pneumatinių ginklų, bandėm kurti ugnį ir ėjome į žygį – Vidzgirio parką, kuriame atlikome įvairias užduotis: rišome mazgus, kūrėme laužus, statėm palapines įvairiais būdais ir paragavome sauso davinio. Labiausiai patiko patiems užduotis, nes buvo šauni komanda ir buvo daug gerų emocijų. Patiko statyti palapines per tam tikrą laiką, nes reikėjo greitai mąstyti ir dirbti komandiškai. Manau, ši patirtis yra svarbi dėl to, kad visiems reikia žinoti, kaip reikia išgyventi gamtoje, kaip suteikti pirmąją pagalbą ir kaip apsiginti.

Justė

Su klase dalyvavau pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kurse, kuris vyko tris dienas. Užsiėmimuose mokėmės suteikti pirmąją pagalbą, kaip naudoti turniketą. Mokėmės ir kitų įgūdžių, pavyzdžiui, ugnies užkūrimo su skeltuvu, šaudymo pneumatiniu ginklu ir  palapinių statymo su palapinsiaustėmis. Veiklos man labai patiko, išmokau keletą naujų dalykų, be to, visą dieną praleidau gamtoje. Manau, kad šio kurso patirtis padės man geriau reaguoti ekstremaliose situacijose ir suteikti reikiamą pagalbą kitiems.

Milgaudas

Mano manymu, tų trijų dienų pakako prisiminti/išmokti keletą dalykų, kurie padėtų išgyventi įvairiomis situacijomis. Kaip jaunasis šaulys aš viską pasikartojau, mano silpnoji vieta yra mazgai, bet per tas tris dienas aš juos prisiminiau ir net išmokau keletą naujų mazgų, kurių dar buvau nežinojęs. Pirmą dieną  instruktoriai paskaitas dėstė labai įdomiai. Antroji diena buvo judresnė. Pamenu, kaip visiems vaikams sukilo emocijos, kai instruktorius iš dėžės išsitraukė turniketą. Mes turėjome juos užsidėti ant rankų bei kojų. Trečiąją dieną ėjome žygį, man asmeniškai tie 10km buvo niekas, bet kai kuriems, kurie galbūt neina į žygius, tai buvo sunkoka. Man visos veiklos patiko, mano manymu, tos trys dienos buvo geras būdas  išmokti arba pasikartoti keletą dalykų.

Santa Marcinkevičiūtė, lietuvių kalbos mokytoja