Tradicinė Mokyklos diena – puiki proga įprasminti gimnazijos istoriją ir kurti ateities viziją

105 metai praėjo nuo tų dienų, kai Dzūkijos krašto patriotai Jonas Maknickas ir Antanas Žmuidzinavičius kreipėsi į tuometės Lietuvos Švietimo ministeriją, prašydami įsteigti Alytuje aukštesniojo tipo mokyklą. Mieste, kuriame tuo metu gyveno 9900 gyventojų, tai buvo pirmasis žingsnis gimnazijos link. Šviesuolių svajonė tapo realybe, žodis tapo kūnu. Daugiau negu šimtmetį gyvuojanti mokykla turi savo aurą, gražią, spalvingą. Ji kaip motina glaudė ir glaudžia savo mokinius – visus, skirtingus, nes vienodų niekada nebūna.

Žodžiai, spalio 25 dieną skambėję jau ketvirtą kartą organizuojamos Mokyklos dienos koncerte, aprėpia mūsų gimnazijos bendruomenės norą didžiuotis ilgamete, turtinga gimnazijos istorija, derantį su šiandienine ugdymo filosofija: matyti kiekvieną bendruomenės narį ir sudaryti jam sąlygas augti kaip harmoningai asmenybei, įgyvendinti saviraiškos siekius ir akademinius tikslus.  

Tradicinis renginys „Mokyklos diena ir pirmokų krikštynos“, anot renginio  kuratorės, pavaduotojos ugdymui Danutės Dragūnienės, vykdomas pamokų metu ir  yra skirtas gimnazijos tradicijų puoselėjimui, bendruomenės tapatumo su gimnazija jausmo stiprinimui ir bendrųjų kompetencijų ugdymui. Renginio tikslai – kurti emocinę aplinką, kuri padėtų mokiniams ugdytis priklausymo gimnazijos bendruomenei jausmą, skatinti mokinius domėtis gimnazijos istorija, vykdoma veikla, sudaryti sąlygas mokiniams kurti, improvizuoti, ugdyti mokinių vaizduotę, kūrybiškumą, atsakingumą, gebėjimą bendradarbiauti, ugdyti mokinių karjeros kompetencijas, būtinas sėkmingam mokymosi krypties, profesijos ar darbinės veiklos pasirinkimui, paminėti Alytaus gimnazijos 105-ąsias įkūrimo metines.

Sveikindamas gimnazijos bendruomenę, gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas kalbėjo apie šios, jau tradicija tapusios, dienos prasmę. Tai galimybė pasidžiaugti pagrindinės, pamokinės veiklos mokytojų įdirbiu ir  mokinių pasiekimais, inovatyviomis ugdymo proceso organizavimo formomis. Mokiniams tai galimybė įsitraukti į įvairias veiklas, gimnazijos pirmokams – pademonstravus bendrystę, kūrybiškumą „krikštynų“ metu, tapti tikrais Vanagais. V. Sroblas mokiniams linkėjo: „Būkite imlūs, išdidūs, save ir kitus gerbiantys kasdienybėje“.

Gimnazistus taip pat sveikino gimnazijos Mokinių tarybos pirmininkė Benita Eimutytė. Ji kvietė pasidžiaugti gimnazijos bendruomeniškumu, nes kiekvienas yra svarbus šios gimnazijos bendruomenės narys. Mūsų gimnazija yra ne tik vieta, kur mokomasi ir įgyjama naujų žinių – čia formuojasi skirtingos asmenybės, kuriami prisiminimai, užmezgami ryšiai ir auga ateities lyderiai. Benita kvietė būti supratingiems ir atviriems vieni kitiems, nebijoti savo unikalumo ir išskirtinumo, būti tolerantiškiems ir palaikantiems, nes tik drauge galime įveikti iškilusius sunkumus.

Išklausę sveikinimų, gimnazistai su savo auklėtojais pasinėrė į gimnazijos kultūrinių veiklų ir skambių pasiekimų istoriją: klasėse stebėjo ir analizavo mokytojos Andrijos Petkevičiūtės parengtą video „Kai skamba gimnazijos vardas“. Mokiniams ši vaizdo medžiaga – akivaizdus patvirtinimas, kad jie mokosi kūrybiškumu, bendryste ir aukštais pasiekimais garsėjančioje bendruomenėje.

Mūsų gimnazija yra susijusi su iškilių asmenybių likimais, turtinga istorijos tėkme, jos vardo ženklų galima rasti visame Alytaus mieste. Tad II–III klasių gimnazistai įsitraukė į mokytojos Giedrės Škarnulienės parengtą edukacinį žaidimą „Surask savo mokyklos ženklus mieste“. Užduotis – pagal pateiktą aprašymą rasti objektus, menančius Lietuvos tarpukario laikus, susijusius su dramatiškais Lietuvos ir mūsų gimnazijos istorijos įvykiais, iškilių asmenybių paminklus. Įsitraukę į interaktyvią edukaciją mokiniai turėjo galimybę pažinti ar prisiminti garbingą savo gimnazijos istoriją.

Atskleisti savo kūrybiškumą, vaizduotę, gebėjimą bendradarbiauti III klasių mokiniai galėjo dalyvaudami Alytaus miesto teatre. Čia jiems buvo organizuotos net dvi Kultūros paso edukacijos: „Aktorinis meistriškumas“ ir „Scenos kalbos treniruotė“, kurias vedė Alytaus miesto teatro direktorė, aktorė ir režisierė Inesa Pilvelytė ir Alytaus miesto teatro režisieriaus asistentė Alma Purvinytė. Lektorių organizuotose kūrybinėse dirbtuvėse mokiniai buvo supažindinti su sceninio kalbėjimo ypatybėmis, atliko balso, artikuliacijos lavinimo, judesio pratimus, kurdami istorijas ir improvizuodami mokėsi suprasti save, pajusti savo balso galimybes, išlaisvinti kūrybiškumą, tobulinti savirefleksiją.

Šiandieniniam žmogui svarbus ne tik kūrybiškumas, bet ir įvairiapusė sveikata. O ji ugdoma laikantis sveikos gyvensenos principų ir sportuojant. Tad II–IV klasių gimnazistai gavo progą pasivaržyti sportinėse rungtynėse, kurias organizavo mokytojai Jonas Baltrušaitis ir Svajūnas Žvinakis. II klasių mokiniai varžėsi mesdami baudas, o nugalėtojais tapo II f klasės baudų metikai. III ir IV klasių mokiniai dalyvavo komandinio tinklinio varžybose. III klasių varžybų nugalėtojai – III d klasės komanda, o IV klasių – IV e klasės tinklinio žaidėjai.

Gimnazijoje  ne tik suteikiamos galimybės siekti asmeninių rezultatų ir sėkmės, tačiau ir nuolatos teikiama pagalba, konsultacijos projektuojant savo ateities perspektyvas. Šiandien gimnazijos abiturientai turėjo išskirtinę galimybę dalyvauti paskaitoje „Mirštančios ir gimstančios profesijos. Ar dirbtinis intelektas paliks mus be darbo?“ Paskaitos lektorius, žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas abiturientams atskleidė niuansus, kaip išsirinkti studijų kryptį, kokių būsimieji studentai padaro klaidų, kurios sukelia blaškymosi, nepasitikėjimo savimi, neužtikrintumo jausmų laviną. G. Sarafinas ypač pabrėžė, kad jaunas žmogus, pasirinkdamas savo gyvenimo kelią, turi daug domėtis siūlomomis galimybėmis ir jomis pasinaudoti vadovaudamasis ne egoistiniais interesais, o siekiu būti naudingais savo aplinkai, savo bendruomenei, savo šaliai ir žmonijai. Tik tada jo paties gyvenimas taps sėkmingas.

Labai svarbi Mokyklos dienos dalis – pirmokų krikštynos. Šiuo metu gimnazijos pirmokai jau apsipratę su mūsų bendruomenės taisyklėmis, susiradę draugų, tapę drąsesni, todėl, atlikę įvairius išbandymus, galiausiai „pakrikštijami“ ir tampa visateisiais mūsų taip vadinamo Vanagyno vanagais. O išbandymų kelias – tai mokytojų  ir gimnazijos  ketvirtokų suorganizuotas žaidimas-viktorina „Skrydis per Vanagyną“. Visos pirmokų klasės aplankė 7 stoteles: „Mūzų buveinę“ (organizavo mokytojas Vidmantas Jankauskas), „Vanagų bunkerį“ (organizavo mokytoja Asta Šulcienė), „Kalbų proskyną“ (organizavo mokytoja Agnė Ingelevičienė), „Vanagų lizdą“ (organizavo mokytojos Edita Gumauskienė ir Juratė Vailionienė), „Matematikos raistą“ (organizavo mokytojos Ina Nakvosienė ir Ieva Norkienė) ir „Chemijos klampynę“ (organizavo mokytoja Janė Liutkienė), „Vanago drąsa“ (organizavo mokytoja Sigita Ulonienė). Stotelėse atlikdami įvairias užduotis, spėliodami, dirbdami komandose, tapydami, šokdami ne tik demonstravo savo kūrybiškumą ir sumanumą, bet svarbiausia, buvo skatinami bendradarbiauti, matyti ir girdėti vieni kitus – taip greičiau pasiekė rezultatų.

Įveikusius visas užduotis, gimnazijos renginių salėje pirmokus pasitiko Mokinių tarybos nariai. Jie pakvietė pirmokus pademonstruoti atliktą namų darbą – klasės prisistatymą. Salė aidėjo nuo dalyvių emocijų, nes čia mokiniai parodė visą savo išmonę: vaidino, šoko, dainavo, kūrė patys ir pasitelkdami dirbtinio intelekto galimybes savo klasės pristatymus. Visi pirmokai įrodė, kad yra ne tik kūrybiški, gebantys dirbti komandoje, bet ir turi puikų humoro jausmą. Pasirodę, prisijuokę mūsų gimnazijos jauniausieji atliko „krikšto“ priesaiką ir audringai sugiedoję gimnazijos himną tapo tikrais vanagais.

Aktyvios dienos veiklas vainikavo koncertas „Apkabink mane savo šviesa“. Renginio scenarijų kūrė ir režisavo mokytoja Eglė Barysienė, koncertinę dalį parengė mokytoja Jureta Šametienė. Emocine koncerto ašimi tapo su mūsų gimnazija glaudžiai susijusių asmenybių Alfonso Maldonio, Jurgio Kunčino, Antano Jonyno, Rimo Buroko poetinė kūryba, kurią jautriai skaitė dabartiniai mūsų gimnazijos mokytojai: Janė Zelenienė, Asta Grimalauskienė, Rima Gecevičienė, Asta Šulcienė, Edita Bolienė ir Eglė Barysienė. Mokiniai atpažino tą iš mokytojų sklindantį jaudulį ir palaikė juos gausiais aplodismentais. Poezijos posmai koncerte pynėsi su dainų ir šokių ritmais. Čia skambėjo ne tik mūsų gimnazijos merginų ansamblio (mokytoja Jureta Šametienė) atliekamos dainos, bet ir gausaus svečių būrio: Alytaus Senamiesčio pradinės mokyklos kolektyvas „Senamiestuko natelės“ (vadovė Aušra Pajedaitė-Jarmalavičienė), Alytaus jaunimo centro vokalinės studijos „Šypsena“ (vadovė Dalia Langvinienė), vokalinės studijos „Bel Canto“ (vadovė Asta Pilypaitė) solistės, audringais šokiais publiką linksmino „Vilijos sporto ir rekreacijos klubo“ (vadovė Vilija Sližauskienė) šokėjos.

Visą dieną vykusios kultūrinės, sportinės veiklos, interaktyvūs edukaciniai užsiėmimai įrodė, kad šis tradicinis renginys yra prasmingas, nes padeda mokiniams siekti ir individualios saviraiškos, projektuoti savo ateitį, ir pasijusti kūrybingos ir darniai veikiančios bendruomenės dalimi.

Santa Marcinkevičiūtė, lietuvių kalbos mokytoja