Mūsų gimnazisčių balsas skambėjo Tarptautiniame trumposios prozos skaitymų festivalyje „Imbiero vakarai“

Padabintų žaliaskarių ir imbierinių meduolių vaizdiniai kviečia pasvajoti apie artėjančias kalėdines šventes, bet dvylikai mūsų II ir III klasių gimnazisčių nuo šiol magiškas imbiero kvapas sukels nostalgiškus prisiminimus apie dalyvavimą kūrybos,  šilto bendravimo ir  jaukios atmosferos prisotintoje šventėje – Tarptautiniame trumposios prozos skaitymų festivalyje „Imbiero vakarai“.

Prieš dvidešimt metų pradėti, organizuojami jau vienuoliktą kartą, „Imbiero vakarai“ yra skirti rašytojui Jurgiui Kunčinui atminti. Tad lapkričio 28 d. pavakarę Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos renginių salėje gausiai susirinkusią publiką – rašytojus, literatūros mėgėjus, vertinimo komisijos narius – festivalio globėjas,  poetas ir vertėjas Antanas A. Jonynas ir   bibliotekos direktorė Vida Grišmanauskienė pakvietė į dviejų dienų literatūrinę kelionę. Vienoje iš gausaus renginių ciklo dalių, skaitymų „Gera lektūra visuomet daro įtaką“, kaip vertinimo komisijos „Jaunimo balsas“ nariai buvo pakviesti Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos mokiniai.

Prozos skaitymų konkursas vyko du vakarus. Niekur prieš tai nepublikuotus trumposios prozos tekstus publikai ir komisijai pateikė trylika  Lietuvos ir užsienio autorių: Vidas Morkūnas, Laura Sintija Černiauskaitė, Svitlana Didukh-Romanenko (Ukraina), Laurynas Katkus, Rasa Aškinytė, Ieva Marija Sokolovaitė, Tomas Vaiseta, Saulius Vasiliauskas, Akvilina Cicėnaitė, Urmas Vadi (Estija), Ieva Jakubauskaitė-Gydrienė, Ričardas Šileika, Regimantas Dima.

Klausydamasi prozos tekstų publika galėjo patirti platų jausmų ir išgyvenimų spektrą: čia iš vaikystės čiurleno nepaleidžiantys į suaugusių pasaulį prisiminimai, čia skleidėsi suaugusiųjų pasaulio grimasos: norai, siekiai, svajonės bliuško susidūrusios su nepermaldaujama įpročių vergyste. Čia juoko ašaras spaudė ironijos persmelkti pasakojimai apie kaimynų rietenas arba vaiko savaip suprantamas dviveidis suaugusiųjų elgesys, čia  iki graudumo jaudino žmogiškasis  ryšys, besiskleidžiantis per gimtąją kalbą, tradicijas, nenutrūkstantis net karo baisybių akivaizdoje.

Skaitymų dalyviams tradiciškai buvo skirtos premijos: Jurgio Kunčino premija, įteikta Alytaus miesto vardu, atiteko Rasai Aškinytei už kūrinį „Miegančio dievo žemė“. Jai atiteko ir Publikos premija. „Baltos varnos“ premija skirta Vidui Morkūnui už kūrinį „Pijokai 1“. Festivalio svečias iš Estijos Urmas Vadi gavo net du įvertinimus: premiją už geriausią Naktinių skaitymų tekstą „Amortizacija“ ir „Užėjau pas draugą“ premiją už kūrinį „Nykštukinis šernas“.

Mūsų gimnazistės, kaip ir kiti komisijos nariai, dalyvių pasirodymus vertino balais. Juos suskaičiavus paaiškėjo, kad šių metų naujiena – „Jaunimo balso“ apdovanojimas,  atiteko ukrainietei Svitlanai Didukh-Romanenko už „Mariupolio dienoraštį“. Merginų pasirinkimas atskleidė, kad šiandieninis jaunimas nėra abejingas sukrečiantiems pasaulio įvykiams ir jautriai išgyvena žmogiškumo susidūrimą su niekšybe.

„Imbiero vakaro“ skaitymai – ne vienintelė kultūrinė festivalio patirtis. 29 dieną mūsų gimnazistės buvo pakviestos į Audivizualiųjų menų centrą kartu su rašytojais dalyvauti interaktyvioje edukacijoje. Edukatorė, rašytoja, poetė Renata Karvelis pristatė vis labiau populiarėjančią meno formą – Slemo renginius. R. Karvelis pasakodama, kaip vyksta šie renginiai, pristatydama ryškiausius Lietuvos slemo kūrėjus, edukacijos dalyvius įtraukė į smagų užsiėmimą: periodiškai fiksavus savo kasdienybės akimirkas, dalyviams teko sukurti ir pristatyti per 10 minučių „gimusį“ tekstą. Renginio dalyvių tekstai, sukėlę daug emocijų, tryško atvirumu ir ironija.

Renata Karvelis edukacijos dalyves pakvietė į dar vieną atraktyvią veiklą – zinų kūrybines dirbtuves. Besiklausydamos pasakojimo apie šio žanro kilmę, merginos kūrė savo zinus, kurie įgavo bendro kūrinio pavidalą ir skaitmenine forma publikuojami Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje.

Po dviejų kultūrinių vakarų besiskirstant ir dalinantis įspūdžiais, mokinių lūpose skambantis leitmotyvas: „Kaip buvo smagu, mokytoja, kai tik bus tokie renginiai, nueikim“, įrodo, kad jauni žmonės yra smalsūs ir labai mėgsta leistis į kūrybinius nuotykius. Todėl džiaugiamės gražia draugyste su Alytaus Jurgio Kunčino viešąja biblioteka, praturtinusia mūsų akiratį ir gyvenimiškas patirtis.

Santa Marcinkevičiūtė, mokytoja