Žygis „Laisvės keliu“ įprasmino dvi svarbias datas

Kovo 6-osios dienos popietę Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos kieme šurmuliavo mokiniai ir mokytojai – penktadienį namo neskubėta. Gimnazijos bendruomenė išsiruošė į dešimties kilometrų žygį „Laisvės keliu“, skirtą paminėti Adolfo Ramanausko-Vanago 107-ąsias gimimo metines ir Kovo 11-ąją, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijai paties iškiliausio Lietuvos partizano vardas buvo suteiktas 1994 metų gruodžio 1 dieną, todėl partizanų vado gimimo diena, kovo 6-oji, gimnazijos bendruomenei yra labai svarbi. Daugelį metų partizanų vado atminimas buvo pagerbiamas įvairiais būdais: gimnazijoje organizuotos mokslinės konferencijos, koncertai, spektakliai. Šiais metais nuspręsta pakviesti gimnazijos bendruomenę pagerbti partizanų vado ir visų, kovojusių už Lietuvos laisvę, atminimą kitu būdu. Jau dvidešimt metų pėsčiųjų žygiai Lietuvoje tapo labai populiaria savo patriotinių idėjų, bendrystės reiškimosi forma, ne vieną kartą mokiniai ir mokytojai dalyvavo įvairių bendruomenių organizuotuose žygiuose Lietuvos partizanų takais. Todėl labai prasmingai nuskambėjo gimnazijos jaunųjų šaulių būrelio vadovės Ievos Ūselytės ir gimnazijos pavaduotojos ugdymui Danutės Dragūnienės idėja Adolfo Ramanausko-Vanago gimimo dienos proga pakviesti gimnazijos bendruomenę į pėsčiųjų žygį, kurio metu pereitas Baltosios rožės tiltas turėjo labai simboliškai priminti faktą, kaip Adolfas Ramanauskas-Vanagas, palikęs savo taip mėgtą mokytojo darbą, valtele persikėlė per Nemuną ir išėjo į miškus tėvynės ginti.

Prie gimnazijos žygeivius pasveikinęs ir išlydėjęs gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas sakė, kad žygyje pasiryžo dalyvauti dešimtadalis gimnazijos mokinių ir mokytojų. Jis priminė, kad be pokario partizanų pasiaukojimo mūsų tautai nebūtų pavykę dar kartą prisikelti ir sulaukti 1990 metų Kovo 11-osios, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos. Žygeivių gerą nuotaiką nulėmė ir puikus penktadienio oras, ir neformalus bendravimas tiek su artimais draugais, tiek su mokytojais. Pirmiausia maršrutas driekėsi iki Moterties upelio tunelio, kur istorijos mokytoja ekspertė Asta Šulcienė suorganizavo mokiniams viktoriną apie Kovo 11-osios įvykius. Geriausiai šį svarbų tautos istorijos etapą išmanantys mokiniai buvo apdovanoti prizais.

Kelionės atgal metu žygeiviai turėjo galimybę pasidžiaugti gražiuoju Alytaus piliakalniu, pavasarį bundančiomis Nemuno pakrantėmis. Pirmojo Alytaus skvere, taip pat labai svarbioje Alytaus istorijai vietoje, mokytoja Asta Šulcienė klausė mokinių apie tai, ką jie žino apie partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą ir kitus žymius kovotojus. Mokiniai turėjo galimybę prisiminti Juozą Vitkų-Kazimieraitį ir Vaclovą Voverį-Žaibą, 1949 m. Vasario 16-osios Deklaraciją ir paminklą „Vanagas ir vanagėlis“ Merkinėje. Pavargę, bet gerai nusiteikę žygeiviai grįžo į gimnaziją, kur visiems, įveikusiems maršrutą, buvo įteikti tai liudijantys diplomai. Labai smagu, kad į gimnazijos kvietimą dalyvauti žygyje atsiliepė ir buvę gimnazijos mokiniai – kartu su mokiniais ir mokytojais ėjo gimnazijos alumnė, VU informatikos studentė Skaistė Rutkauskaitė ir jos mama Raimonda Rutkauskienė. Kovo 7-osios popietė buvo įdomi ir prasminga.

Eglė Barysienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė