Misija: žmogus! Kaip pažinti organizmą iš vidaus ir istorijos pusės?
Balandžio 16-ąją 30 smalsių gimnazijos pirmokų leidosi į tikrą žinių ekspediciją – tarp Kauno senamiesčio sienų ir žmogaus organizmo paslapčių. Lydimi istorijos mokytojos Astos Šulcienės ir biologijos mokytojos Editos Gumauskienės, mokiniai aplankė Kauno anatomijos muziejų bei Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejų.
Ši išvyka leido mokiniams pažvelgti į žmogaus sveikatos temą plačiau – ne tik iš šiuolaikinio mokslo perspektyvos, bet ir prisiliesti prie istorijos: nuo senovinių vaistų gamybos iki pirmųjų gydymo priemonių. Muziejų ekspozicijos skatino mąstyti apie žmogaus organizmo sudėtingumą, gydymo evoliuciją ir mokslo pažangos įtaką visuomenės gyvenimui. Mokiniai vyko ne šiaip sau pasivaikščioti tarp eksponatų, bet sujungti biologijos ir istorijos žinias: suprasti, kaip veikia žmogaus organizmas ir kaip per šimtmečius keitėsi ligų supratimas, diagnozė ir gydymas. Vieni tyrinėjo nervų sistemą ir kraujotakos ratus, kiti – vaistų receptus, įrankius ir net senovinius vaistinės baldus.
Kelionė laiku parodė, kad nuo vaistų gamybos grūstuvėlių iki šiuolaikinių diagnozės metodų – tik keli šimtai metų. O žmogaus kūnas, kaip buvo, taip ir liko – vieninga sistema, kurioje viskas turi savo paskirtį.
Mokiniai po išvykos sakė:
– „Tai buvo įspūdingas ir labai gyvas būdas mokytis – realybėje pamatyti tai, apie ką kalbame pamokose!“
– „Anksčiau medicina atrodė tolima – dabar ji tapo tikrai įdomi.“
Ši patirtis – tai puikus pavyzdys, kaip biologijos ir istorijos žinios gali susijungti į vieną prasmingą ir įkvepiančią pažinimo kelionę.
Biologijos mokytoja Edita Gumauskienė