„Sugrįžę paukščiai“ 2013

Fausto Augustino nuotrauka

Fausto Augustino nuotrauka

Nors pūpso dar sniego plotai ir žvarboki orai, mokyklos pasiilgusiems šaltas kalendorinio pavasario oras nebuvo kliūtis. Kovo 15 -17 dienomis atgijo ne tik Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija, sugrįžusių šurmuliu prisipildė visas miestas. Daug įspūdžių, daug prisiminimų, sportinės aistros.

Šiais metais jau keturioliktą kartą vyko tradicinis krepšinio turnyras ,,Sugrįžę paukščiai“, skirtas Adolfo Ramanausko-Vanago 55-osioms žūties metinėms ir lakūnų S.Dariaus ir S.Girėno skrydžiui per Atlantą 80-mečiui paminėti. Turnyro iniciatorius ir organizatorius – kūno kultūros mokytojas ekspertas Jonas Baltrušaitis džiaugėsi, kad nemažai buvusių sportininkų į gimnaziją sugrįžta su žmonomis, vaikais.

DSC_1171

Sugrįžta ugdytiniai, išblaškyti likimo ne tik po visą Lietuvą, Europą, bet ir iš kitų žemynų. Sportininkai išbando jėgas krepšinio aikštelėje, susitinka su komandos draugais, bendraklasiais, buvusiais auklėtojais, mokytojais, prisimena senąją savo mokyklą ir tarsi pabūna mokyklos dvasioje. Šįmet susirinko apie 120 turnyro dalyvių, kurių amžius nuo 19 iki 55 metų, varžėsi 16 komandų iš mokyklą baigusių laidų.

Turnyro atidarymo iškilmės

Turnyro atidarymo šventės vedėjas Lukrecijus Tubys, šiuo metu studijuojantis žurnalistiką, pristatė atvykusius svečius, buvusius šios mokyklos moksleivius, dabar Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorių Kęstutį Ąžuolą ir administracijos direktoriaus pavaduotoją Janį Laurinaitį. K.Ąžuolas, pasveikinęs susirinkusius, džiaugėsi, kad restauruotoje gimnazijoje atrado išsaugotas kai kurias dar jo mokymosi laiko sporto detales, patikino, kad šis turnyras suburia bene daugiausia bendruomenės narių. J.Laurinaitis pritarė: ,,Turnyras – puikiausia galimybė susitikti ir bendrauti visoms kartoms.” Gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas palinkėjo sportininkams gražių kovų, mielų susitikimų, kvietė pasižvalgyti po gimnaziją. Turnyro organizatorius J.Baltrušaitis prisiminė ,,Sugrįžusių paukščių” pirmuosius turnyrus, džiaugėsi, jog ši sporto šventė tapo tradicine, dėkojo visiems tarsi pavasarį paukščiams parskridusiems į mokyklą. Turnyro atidarymą praskaidrino Putinų gimnazijos šokėjų grupė ,,Svaja”.

Sugrįžo iš tolimiausių kraštų

,,Ar gali nesugrįžti, jei paukščius VANAGAS šaukia?!”- klausdamas atsako Rimantas Dabulis UAB ,,Rimotex” statybos direktorius, buvęs anksčiau 2-osios vidurinės mokyklos 52 laidos auklėtinis, aktyvus visų turnyrų ,,Sugrįžę paukščiai” dalyvis. Šį kartą R.Dabulis nežaidė krepšinio, atvyko į turnyrą susitikti su vis dar tebežaidžiančiais senjorais, pasimatyti su ištikimais varžybų sirgaliais, pabūti turnyro atidarymo iškilmėse.

Toliausią kelionę į turnyrą teko įveikti buvusiam 84 laidos abiturientui, dabar lauko teniso teisėjui Vidmantui Noreikai. Jis sugrįžo iš tolimosios Australijos žemyno. V.Noreika net nesuabejojo dėl grįžimo. ,, Reikėjo kai kuriuos planus pakoreguoti, kai ko atsisakyti, bet juk tai šventas reikalas,- patikino V.Noreika. – Baiminausi, kad tik nepavėluočiau, nes visą parą teko praleisti oro uoste. Nustebino neatpažįstamai išgražinta mokykla. Anksčiau tapdavome turnyro nugalėtojais, tačiau šįkart – jaunesni stipresni už mus. Po savaitės vėl skrendu į Australiją.”

DSC_0069

Šarūnas Narkus į turnyrą sugrįžo iš Norvegijos, penktadienį – vėl į Oslą tęsti gamtos plėtros studijų. Apie mokyklą Š.Narkus kalbėjo kategoriškai: ,,Nepatinka! Daug geriau buvo mindyti skylėtą linoleumą, ramstyti apirusias, išpaišinėtas, pačių išgražintas koridorių sienas.Tai buvo tikra mokykla – sena, sava… O dabar – tarsi kokia šventovė.”

Donatas Gudzinevičius (77 laida) taip pat sugrįžo tik savaitgaliui ir po turnyro pirmadienį turi būti Londone. Nė neabejojo dėl dalyvavimo turnyre ir tam ruošėsi iš anksto. D. Gudzinevičius pasiilgęs draugų, mokytojų, džiaugėsi atnaujinta mokykla, renovuota sporto sale.

Jau ne žaisti, o tik stebėti kitų žaidimo, pasimatyti su draugais atskubėjo ir Alytaus miesto savivaldybės finansų skyriaus vedėjas Antanas Butkevičius (51 laida). Tos pačios laidos, atrodė, niekada nesenstantis bei jaunatviška energija trykštantis, gimnazijos mokytojas Raimundas Gelžinis bėgo į salę jau ne rungtyniauti, o pasigrožėti jaunimo meistriškumu. Beje, ne kartą R. Gelžiniui šiame turnyre teko kovoti prieš sūnaus Virginijaus (80 laida) komandą.

Pažadą ištesėjo ir, subūrę komandą, į turnyrą atvyko žinomos krepšinio žvaigždės Tomas Pačėsas, dabar krepšinio lygos vykdantysis direktorius, jaunimo rinktinės vyresnysis treneris, ir Rūtenis Paulauskas, Lietuvos edukologijos universiteto sporto metodikos katedros docentas, septyniolika metų dirbantis krepšinio treneriu. Abu – 67 laidos abiturientai. R.Paulauskas prisiminė gražiausius ir nerūpestingiausius mokykloje praleistus metus, juokaudamas prisipažino, jog klasė buvo ne tik labai sportiška, bet ir judriausia, nemažai nervų mokytojams pagadinusi. ,,Krepšinį žaisti nebuvo lengva, gal mes pasenom gal per mažai sąnarius judiname”,- atviravo daktaro disertaciją apsigynęs R. Paulauskas. Nors T.Pačėsas po varžybų atrodė šiek tiek pavargęs, pakalbintas ne tik džiaugėsi turnyru, bet ir pamąstė apie puikų projektą – pertvarkyti sporto salę taip, kad ne tik žaidėjams, bet ir žiūrovams būtų patogu. Treneris pastebėjo, jog turnyre matė nemažai puikių krepšininkų.

DSC_0037

Eglė Barysienė, viena iš 73, 81, 87, 89 laidų klasių auklėtojų, prisipažino, jog ,,Sugrįžusių paukščių“ turnyro labai laukia ir visuomet ateina pažiūrėti, kaip žaidžia jos buvę auklėtiniai. Šios varžybos palieka daug puikių akimirkų. Prisiminė, kai 73-oji laida, pirmieji nuo penktos klasės auginti mokiniai, laimėjo turnyrą: ,,Ateis laikas, kai aikštelėje susitiks kelių laidų auklėtinių komandos, kaip tada reikės padalinti savo palaikymą, suvaldyti emocijas? Taip atsitiko praėjusiame turnyre: finale susitiko 81 ir 87 laidų komandos. Laimėjo jaunesnieji, o aš, kaip galėjau, stengiausi palaikyti abi komandas. Visuomet gera pasigrožėti suvyriškėjusiais mokiniais, sužinoti, kaip sekasi, pamatyti auklėtinių vaikelius ir bent akimirkai patikėti, jog mūsų gimnazijos sporto salėje sustoja laikas…”

Nugalėjo patirtis

Tris dienas nuo ryto iki vakaro vyko aštriausios vyrų krepšinio varžybos. Kaip ir didžiajame sporte, neišvengta sportininkų traumų. Įnirtingos kovos vyko dėl pirmosios ir antrosios vietų. Varžėsi jauniausia 90 laida ir 67 laida – labiausiai patyrusi, krepšinio meistrų komanda. Patyrę krepšininkai, treneriai padiktavo jaunimui savo žaidimo taisykles ir nepasidavė įtraukiami į greitą žaidimą. Dvidešimties taškų skirtumu varžovus įveikė Tomo Pačėso vadovaujama 67 laida ir tapo 2013 m. turnyro ,,Sugįžę paukščiai“ nugalėtoja. Antrieji – 90 laida, trečią vietą užėmė 87 laida. Senjorų grupėje nugalėtojais tapo 62 laidos buvę mokyklos mokiniai. Turnyro dalyviai bei nugalėtojai apdovanoti rėmėjų dovanomis. Nugalėtojams jau penktą kartą atiteko kalvio Andriaus Liaukaus simbolinė turnyro paukštė.

IMG_5295

Turnyro pabaigoje apdovanotas geriausių žaidėjų penketas: Tomas Pačėsas, Timas Trubila, Vytaras Valatkevičius, Andrej Golovin, Andrius Čeplinskas. Rezultatyviausiu turnyro žaidėju, pelnusiu 65 taškus, pripažintas Andrej Golovin. Senjorų grupėje geriausio žaidėjo titulas teko Rolandui Sipavičiui.

Sportininkai išsiskirstė su viltimi susitikti po dvejų metų jau penkioliktame ,,Sugrįžusių paukščių” turnyre.

Rita Ališauskienė (51 laida),
lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

2013 m. Krepšinio turnyro „Sugrįžę paukščiai” galutinė turnyrinė padėtis

1 vieta – 67 laida

2 vieta – 90 laida

3 vieta – 87 laida

4 vieta – 83 laida

5 vieta –75 laida

6 vieta –81 laida

7 vieta – 89 laida

8 vieta – 82 laida

9 vieta – 85 laida

10 vieta – 84 laida

11 vieta – 78 laida

12 vieta – 76 laida

13 vieta – 77 laida

SENJORAI

62 – I vieta

56- II vieta

66- III vieta

Turnyro simbolinis penketukas:

  • Tomas Pačėsas
  • Timas Trubila
  • Vytaras Valatkevičius
  • Andrej Golovin
  • Andrius Čeplinskas

Rezultatyviausias turnyro žaidėjas: Andrej Golovin

Senjorų rezultatyviausias turnyro žaidėjas: Rolandas Sipavičius