Debatai ,,Šiandien Lietuvoje mirties bausmė turėtų būti sugrąžinta“

I a klasės mokiniai pilietiškumo pamokose dažnai diskutuoja apie žmogaus teises. Teisė į gyvybę yra kiekvieno žmogaus prigimtinė teisė. Ji yra nedaloma. Sausio 15 d. pilietiškumo pamokos metu stebėjome debatus, taip pat ir patys dalyvavome diskusijoje. Buvo puiki proga išgirsti argumentus apie tai, kad prigimtines teises turi ir geri, ir blogi žmonės.

Teigiančiųjų ir neigiančiųjų komandos (vadovė mokytoja Janina Zelenienė) debatavo, ar mirties bausmė Lietuvoje turėtų būti sugrąžinta? Labai nelengva diskutuoti šia tema. Nors šiandien tiek visame pasaulyje, tiek ir Lietuvoje patiriama daug blogio, smurto, teroro, prievartos, tačiau mirties bausmės vykdymas nusižengia humaniškumo principams. Paskutinį kartą mirties bausmė Lietuvoje įvykdyta 1995 m. Ar nuo to laiko sumažėjo nusikaltimų, ar išsigando nusikaltėliai? Atvirkščiai, nusikaltimų tik daugėja. Būtent tokiais argumentais neigiantieji stengėsi apginti savo poziciją. Jų nuomone, pavojingiems nusikaltėliams reikia kalėti iki gyvos galvos ir sunkiai dirbti. Be to, mirties bausmės vykdymas gana daug kainuoja. Na, o teigiantieji įrodinėjo, kad kalėjimas iki gyvos galvos kaip tik labiau skurdina valstybės biudžetą,  o mirties bausmės vykdymas užkirstų kelią nusikaltimams. Tačiau geriau pavyko apginti savo poziciją neigiančiųjų komandai.

Asta Šulcienė, Istorijos mokytoja metodininkė