Paminėtos Adolfo Ramanausko –Vanago 55-osios žūties metinės

Aš nemiriau, manęs jie nesušaudė –
Aš su jumis, brangieji, tebesu.
Mane jie pjaustė, spardė, spjaudė, –
Neįveikė! Aš gyvas po kankinimų baisių…

Antano Paulavičiaus žodžiais, skirtais partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui, prasidėjo generolo žūties 55-ųjų metinių paminėjimas Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos muziejuje. Pasiaukojamu didvyriškumu, begaline meile Tėvynei į Lietuvos istoriją įrašė savo vardą tautos didvyris.
Apie partizanų vado veiklą, apsisprendimą tarnauti Tėvynei, saugumiečių žiaurumus, LSSR Aukščiausiojo Teismo mirties bausmės nuosprendžio įvykdymą 1957 m. lapkričio 29 dieną bei partizanų ištvermę, stiprybę, ryžtą kalbėjo istorijos mokytoja metodininkė Asta Truncienė. Mokytoja priminė, jog per KGB įvykdytą operaciją partizano suėmimo vietoje šiais metais Kaune, Žaliakalnyje, buvo atidengtas ir pašventintas paminklinis akmuo.

Gimnazijos muziejaus vadovė, minėjimo organizatorė Vilija Markauskienė pastebėjo, jog prie generolo atminimo norėjo prisiliesti labai subtiliai – per jausmų prizmę. Galbūt todėl ypatingai iškalbingi šalia trispalvės – kryželis, šautuvas, maldaknygė. Gimnazistai Regimantas Krasnickas, Donatas Kmieliauskas, Klaidas Grigaravičius, Aušra Šumskaitė, Tautvydas Baranauskas, Emilis Botvičius skaitė ištraukas iš Adolfo Ramanausko knygos ,,Daugel krito sūnų“. Gimnazisčių Andrijos Petkevičiūtės, Aušros Kamandulytės, Neringos Serbentaitės dainos sustiprino emocinį nusiteikimą, padėjo suvokti sudėtingo laikmečio dvasią, netekties skausmą ir vilies pojūtį.

Visą generolo žūties dieną gimnazijose buvo demonstruojamos skaidrės apie partizanų vadą. Parengtame stende bendruomenė galėjo susipažinti su eksponuojamų dokumentų, saugomų Lietuvos ypatingame archyve Vilniuje, kopijomis.

Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija su pasididžiavimu mini ir gerbia partizanų karo vado, Vyčio Kryžiaus kavalieriaus, generolo atminimą, nulenkia galvas prieš nesuklupusį po vergijos jungu, pasirinkusį didelį ir sunkų kovos su priešu kelią.

Rita Ališauskienė,
lietuvių kalbos mokytoja metodininkė